Multižánrový hudební festival Colours of Ostava nebude nadále sponzorován ze strany holdingu premiéra Andreje Babiše. Agrofert po šesti letech oznámil ukončení spolupráce kvůli úsporám na marketingové výdaje.

Festival nyní potkala další rána v průběhu několika měsíců. Právě díky dosavadní spojitosti festivalu se jménem šéfa vlády Andreje Babiše se rozhodl účast na festivalu ukončit například zpěvák Tomáš Klus: ,,Vidět totiž své kolegy, kteří v zákulisí, někdy i veřejně brblají na Babiše a vyprávějí o tom, jak jim vadí a pro něj by nikdy nic a přitom si nechají platit z peněz, které do festivalu napumpoval právě oligarcha a miliardář, je k naštvání. Zkrátka – pokrytectví prvního řádu.“

Čí chleba jíš, toho píseň zpívej. A tak Tomáš Klus neskončil pouze u odmítání vystupování na hudebních akcích sponzorovaných Babišem, ale obratem oznámil i bojkot účasti v mediích Mafra, která od roku 2013 patří do Agrofertu. Jedná se tak například o MF Dnes či hudební kanál Očko, který byl je pro umělce cennou formou propagace. Ovšem hudebníci se nezalekli, a v létě se spustila doslova řetězová reakce. Mezi další ,,rebely“ se přidali Matěj Ruppert, Jiří Macháček nebo Iva Pazderková.

I přes mediální smršť vedení Agrofertu jakoukoliv souvislost s uplynulým děním popírá. „Situace není způsobena letošními bojkoty některých umělců v čele s Tomášem Klusem. Jsme rádi, že jsme mohli být partnerem tak významné akce, jakou je festival Colours of Ostrava. Až se naše hospodářské výsledky opět zlepší, tak nevylučujeme možnost znovunavázání spolupráce,“ řekl mluvčí Agrofertu Karel Hanzelka pro server Aktuálně.

Budoucnost Colours of Ostrava tak zůstává značně nejistá. Pořadatelé akce spoléhali na podporu hlavního sponzora převážně v oblasti techniky a samotných jevišť. Jedno z nich dokonce neslo několik let název Agrofert Stage, ale tomu je teď konec.

A mimo sféru zájmu nezůstává ani samotný důvod holdingu, kterému mají chybět finance. Opravdu si Agrofert nemůže dovolit výdaj v řádě několika milionu ročně na marketing? Jedná se přece jen o firmy druhého nejbohatšího Čecha, a tak zůstává nasnadě otázka, jak se mu skutečně daří.

Holding se doposud potýkal pouze s politickými a legislativními problémy. Agrofert se oficiálně nachází ve svěřenském fondu Andreje Babiše, ale diskuze, zda se nejedná o střed zájmů, běží stále i na půdě Evropského parlamentu. Jednou z možností, aby se premiér vyhnul možným problémům, zůstává pak prodej všech firem. V jaké ekonomické kondici by je ovšem prodával? Ekonomické problémy mohly být doposud pečlivě skryty.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner