V pekárně patřící do holdingu Agrofert se bude propouštět a jedna provozovna se úplně zavře. Důvodem je prý koronakrize. Andrej Babiš přitom v půlce března vyzýval firmy, ať nepropouštějí, že jim stát pomůže. Buď je Babiš nezištný a nechce, aby jím vedený stát pomáhal jeho firmě, nebo je to dvojí přístup k věci. Nebo se za krizí ukrývá snaha se firmy zbavit.
Podle zprávy, kterou přinesl server Neovlivni.cz, Agrofert zavře výrobnu lahůdek ve společnosti Papei v Roudnici nad Labem a na konci září pekárnu Delta v Brně. Agrofert Deltu převzal před rokem. Podle mluvčího Agrofertu Karla Hanzelky se propuštění bude týkat až 160 lidí. „Důvodem jsou ekonomické výsledky umocněné nejistou situací v souvislosti s koronavirovou krizí,“ sdělil ČTK.
„Nepropouštějte lidi,“ vyzval přitom 18. března Andrej Babiš firmy postižené krizí. „Pomůžeme vám.“
Pekárna Delta vzbudila pozornost už dříve, v roce 2017, protože její příběh vypadá jako klasický scénář nepřátelského převzetí. Babišovi lidé si vyhlédnou nějaký podnik, který by mohl být konkurencí, pak se ho zmocní a nakonec ho zavřou.
Psali jsme tu o tom v dubnu 2017:
„Agrofert v roce 2010 usiloval o spojení dvojky pekárenského trhu United Bakeries se svým Penamem. Agrofert tehdy zaplatil zálohu 100 milionů korun, jenže v roce 2013 spojení definitivně padlo. United Bakeries z toho vinila Agrofert, ten naopak tvrdil, že jednání ukončila společnost United Bakeries. United Bakeries dosud odmítala zálohu vrátit proto, že podle skupiny Babiš fúzi zmařil a způsobil tím stamilionové škody. Zálohu si započítala na jejich úhradu, podle soudu tak ale učinila neoprávněně.
Jak na obchodování s Babišem vzpomíná spolumajitel United Bakeries Marko Pařík? V říjnu 2015 v rozhovoru pro HN uvedl, že je jednání s Babišem připravilo o stovky milionů. Kvůli očekávané fúzi se totiž ‚naivně‘ otevřeli a Babiš od nich získal informace a přetáhl jim obchodní partnery.
‚Totálně jsme otevřeli karty, protože jsme si opravdu mysleli, že ten cíl je přijít k jedné smlouvě, která se podepíše a bude nenávratná. A v momentě, kdy se podepsala v 11 hodin 29. září 2011, jsme si byli jistí, že to dopadne. Vše bylo zařízené tak, aby Agrofert dostal veškeré požadované informace a měl možnost je zpracovávat. Nás třeba už nikdo obchodně neoslovoval, naši někdejší partneři chodili do Agrofertu nebo do Penamu,‘ popsal Hospodářským novinám Marko Pařík.“
Obchodovat s hodným strýčkem Babišem není jen tak.
Andrej Babiš je nějak plný rozporů. Podnikatelům říká, ať vydrží, a nakonec nevydrží jeho vlastní firmy, které jsou přitom součástí ohromného kolosu. Může tvrdit, že mu ty firmy vlastně nepatří a nemá na ně vliv, když jsou ve svěřenských fondech. Tomu snad ale může věřit už jen nějaký přesvědčený babišovec. Zatím je jich pořád ještě dost, ale protože je teď celý stát řízen jako jeho firma, můžeme čekat, kdy i na jeho oddané věřící dopadnou plody jeho geniální manažerské činnosti. Firmy ovšem mohou propouštět a mohou se i zavřít, ale občany propustit a stát zavřít zatím pořád ještě nelze.
Pak zřejmě nastane vhodná doba na vytěžení toho legendárního kopce plného lithia, co se zachránil „pro naše lidi“. Z lithia se vyrábí léky na depresi a pár tun by se mohlo pro začátek na zlepšení nálady hodit.