Dnešním dnem se schází nová poslanecká sněmovna a Česko se tak vrací ke standardní parlamentní demokracii. Demokratické politické síly dostaly řízením osudu i díky svému úsilí novou šanci. Je ale na nich, zda tuto šanci využijí, anebo ji prošustrují. Čeká je přitom hned několik velkých rizik.
Mezi ta největší rizika by mohl patřit omyl, že volební vítězství samo o sobě způsobilo odstranění moci oligarchy Andreje Babiše. Agrofert nezmizel a Babiš může připravit nové vládě naprosté peklo zejména skrze média. Je jasné, že nové vládě půjdou po krku Babišovy noviny a servery. Proti vládě pětikoalice ale s velkou pravděpodobností půjdou i nejsilnější komerční televize, které jsou s Babišem propojené řadou dohod i inzertních smluv. TV NOVA a TV Prima budou nové vládě velmi pravděpodobně silně škodit přesně v duchu Babišova agresivního populismu, který je jim blízký. A pak tu máme dezinformační frontu proruských médií, která nenávidí demokratické síly z podstaty. Jestli nedojde k tvrdému postupu proti populistickým, autoritářským a proruským silám, tak mají demokraté příští volby prohrané. Zlomení moci Agrofertu je přitom nejdůležitější.
Česko potřebuje radikální debabišizaci státu. Agrofert jím v uplynulých osmi letech pronikl skrz naskrz. Z řady ministerstev tekly peníze proudem do Babišových firem a organizovali to zcela konkrétní úředníci. Debabišizace znamená, že se tyto toky musí co nejdříve zastavit. Dotace je nutné co nejrychleji zastropovat, aby je už nemohly čerpat gigantické firmy. Musí být určené pro slabé, a nikoli pro silné. Dále je nutné zastavit zadávání státní reklamy v Babišových médiích. Štědrým sponzorem Babišových novin byly kupříkladu státní České dráhy. Jsou to zcela skandální praktiky, jež odpovídají mafiánskému řízení státu.
Osm let nadvlády agresivního predátora způsobilo morální devastaci ve státní správě. Ministerstva a další úřady jsou plné lidí, kteří jsou loajální vůči Babišovi, byli svolní fungovat podle jeho barbarských metod. Část bude jistě ochotně sloužit nové moci, protože jsou tak naučení. Část ale může skrytě pracovat proti nové vládě. Zákon o státní službě přitom zabrzdí rychlé personální změny, jež jsou po nestandardním období nutné.
Nakonec je tu otázka trestněprávní zodpovědnosti za přihrávání veřejných peněz soukromé firmě premiéra či otázka liknavosti při vyšetřování jeho kauz policií a justicí. Zejména špičky státního zastupitelství se v éře babišismu výrazně zkompromitovaly a potřebujeme tu změny.
Babišismus, kterým jsme prošli a který ještě úplně neskončil, představoval otřesnou destrukci politické kultury a ve skutečnosti i destrukci samotné demokracie a nalomení právního státu. Svůj díl zodpovědnosti za tuto temnou kapitolu nesou stovky lidí, kteří Babišovi pomáhali. Vesměs kvůli vlastnímu prospěchu, pro peníze anebo i jen z prosté hlouposti. Babiš vládl díky naprosté demoralizaci českých elit a kvůli všeobecnému předstírání, že to celé vlastně bylo normální. Předstírala to například před celou Evropskou unií eurokomisařka Věra Jourová, stejně se ale chovala řada takzvaně seriózních novinářů, desítky politologů, řada vysokých státních úředníků či akademiků. Tuto morální devastaci musíme pojmenovat a aktivně pracovat na nápravě.