Konsolidovaný zisk koncernu Agrofert ministra financí Andreje Babiše vzrostl loni o 40 procent na 8,6 miliardy korun z 6,1 miliardy v roce 2014 . Konsolidované tržby koncernu za prodej zboží, výrobků a služeb stagnovaly na úrovni 167,1 miliardy korun. Společnost to oznámila v tiskové zprávě. V číslech jsou zahrnuty výsledky 218 firem koncernu, zatímco 38 společností do nich nebylo zařazeno z důvodu „nevýznamnosti“.
„Hlavním důvodem tohoto nárůstu je zlepšení hospodaření společností chemického segmentu,“ uvedl mluvčí Agrofertu Karel Hanzelka. Významnou měrou se na hospodářském výsledku podílely zahraniční chemické podniky koncernu. Německé SKW Piesteritz a slovenské Duslo Šala vykázaly hospodářský výsledek 4,114 miliardy Kč před zdaněním, což představuje podíl téměř 38 procent na celkovém hospodářském výsledku koncernu .
„Mohou na to být po právu hrdí nejenom všichni zaměstnanci Agrofertu, ale také všichni daňoví poplatníci, kteří na to přispěli,“ řekl v reakci předseda TOP 09 Miroslav Kalousek. Podle něj jde o největší střet zájmů v Evropě, neboť poslanci hnutí ANO loni navzdory svým dřívějším prohlášením nehlasovali pro ukončení daňového zvýhodnění biopaliv. Podle Kalouska to Agrofertu přineslo pět miliard korun, což však Babiš důrazně popírá.
Výrazný dopad na meziroční srovnání měla také německá pekárenská skupina Lieken AG, kde byly v roce 2014 tvořeny značné rezervy na restrukturalizaci. Podniky ostatních segmentů skupiny zaznamenaly mírné zlepšení hospodaření, uvedl koncern. Bankovní úvěry koncernu klesly na 24 miliard Kč.
Agrofert loni pokračoval v akvizicích společností zabývajících se zemědělskou prvovýrobou, jako jsou například Agrofin Svitavy nebo Zemědělské obchodní družstvo Zálabí.
Andrej Babiš, který je vicepremiérem a ministrem financí, je jediným majitelem Agofertu. Skupina Agrofert je největší v českém zemědělství a potravinářství, dvojkou v chemickém průmyslu a významným subjektem i v lesnictví a médiích. Agrofert v současnosti zaměstnává přes 34.000 lidí.