Zemědělský fond na začátku letošního roku ukončil jednadvacet žádostí o dotace dceřiných společností Agrofertu. Poté, co Evropská komise loni na jaře poslala do Česka závěr auditu ke střetu zájmů tehdejšího premiéra Andreje Babiše (ANO) v oblasti zemědělských dotací a vystavila pokutu, je totiž jasné, že Evropská unie peníze neproplatí. Firmy z Babišova holdingu však kvůli tomu fond letos v druhé polovině března zažalovaly, informoval o tom server iRozhlas.cz. Žaloby nyní leží na Městském soudu v Praze.
„Dotčené společnosti se v dané věci obrátily na soud,“ oznámila iRozhlasu mluvčí Státního zemědělského intervenčního fondu Luďka Raimondová. Žádné další podrobnosti k soudním procesům však nesdělila. „Vzhledem ke skutečnosti, že se jedná o probíhající soudní řízení, nebude fond další vývoj v současnosti komentovat,“ dodala.
„Probíhající řízení nekomentujeme,“ nebyl sdílnější ani mluvčí Agrofertu Pavel Heřmanský. Ten ale už dříve nevyloučil, že se Babišův holding bude bránit. „Můžeme pouze potvrdit, že jsme přesvědčeni, že jsme postupovali v souladu se zákonem a dotačními pravidly, a jsme připraveni hájit svá práva,“ řekl už v únoru iRozhlasu.
Evropská unie měla projekty podpořit asi 200 miliony korun, zbytek měl jít ze státního rozpočtu. Zemědělský fond, který v Česku rozděluje národní i unijní dotace do zemědělství, buď mohl vzít pochybení na sebe, nebo přislíbenou finanční podporu podnikům z koncernu Agrofert odebrat. Rozhodl se jít druhou cestou.
Žaloby se týkají 21 projektů za zhruba 357 milionů korun, které zemědělský fond pozastavil kvůli auditu ke střetu zájmů už během roku 2019. O podporu žádala třeba mlékárenská společnost Olma, drůbežárna Vodňanské kuře, Kostelecké uzeniny, pekárna Penam a dalších dvanáct firem z holdingu Agrofert, připomíná iRozhlas.
Zemědělský fond řeší ještě dalších sedm projektů Agrofertu, u kterých už byla smlouva o dotaci podepsána. Ani v těchto případech nechce vedení fondu peníze holdingu Andreje Babiše vyplatit. Do hry by mohlo vstoupit ministerstvo zemědělství.
„Zde je možnost využít sporného řízení v rámci správního řádu, kde by v dané věci rozhodoval řídicí orgán programu rozvoje venkova, tedy ministerstvo zemědělství,“ vysvětlil už dříve šéf zemědělského fondu Petr Dlouhý. I tato rozhodnutí by případně mohl Agrofert napadnout u soudu.
Státní zemědělský intervenční fond celkem preventivně pozastavil 28 žádostí o dotace dceřiných společností Agrofertu ve výši více než půl miliardy korun. Do období, kdy byl podle Evropské komise Babiš ve střetu zájmů, tak nakonec spadá jen jediná proplacená dotace. Jde o zhruba 1,6 milionu korun pro drůbeží farmu Schrom Farms, které loni v září začal fond po zemědělském podniku vymáhat zpět. Firma se proti tomu odvolala u ministerstva zemědělství.