Volba generálního ředitele České televize, kterou minulý týden vyhrál současný šéf veřejnoprávní televize Dvořák, probíhala daleko dramatičtěji, než by se podle jednoznačného výsledku mohlo zdát. Podle informací deníku FORUM 24, například Jan Šinágl, muž, který svolal demonstraci proti znovuzvolení současného šéfa ČT a věrný zastánce Andreje Babiše, měl obdržet od Agrofertu 100.000 korun.
Pane Šarapatko, generálním ředitelem České televize se stal už podruhé Petr Dvořák. Neměl důstojného a silného konkurenta?
Je to nejlepší možná volba z celkově mizerné nabídky. Pokud byste četl kandidátské projekty, dal byste mi za pravdu. Až na dvě tři výjimky se tentokráte o řízení nejprestižnějšího média v naší zemi ucházela opravdu jen druhá liga. A v případě některých kandidátů bohužel i třetí. Škoda, opravdu k uzoufání smutné.
Čím si vysvětlujete, že byl zájem o židli ředitele ČT tak malý? Oproti minulosti jen dvanáct kandidátů.
A divíte se? Jestliže si mocenské duo Babiš–Zeman prostřednictvím svých novinářských služek vyřizuje s ČT skoro denně osobní účty za publicistické a zpravodajské pořady, které jim neskáčou podle jejich představ do útrob a netočí o jejich genialitě a božské velikosti, nemohla být fronta kandidátů na ředitelskou židli logicky nějak extra dlouhá. A přičteme-li k tomu jejich plány, jak s veřejnoprávní televizí po parlamentních volbách zatočit po vzoru Polska, zestátnit ji a z ředitele ČT udělat jen pohůnka svých politických zájmů, pak je zázrak, že se nějací zájemci o vedení ČT vůbec našli.
[ctete]121691[/ctete]
Přesto vás právě za volbu Petra Dvořáka kritizoval na Kavčích horách antikomunistický aktivista Jan Šinágl, který dokonce uspořádal menší demonstraci. Rada se podle něj nechala zkorumpovat a nevybrala lepšího kandidáta Martina Konráda.
Jestli máte na mysli tu demonstraci o dvou demonstrantech, z nichž jeden byl ještě ke všemu sám její svolavatel pan Šinágl, to pak ano. V poslední době nám totiž aktivista Jan Šinágl chodil v rámci svých samolibých exhibicí na radu sdělovat, že mluvčím ČT je předseda TOP 09 Miroslav Kalousek a veřejnoprávní televize prý neustále ubližuje panu Babišovi. Čili na chlup stejné blbosti, jaké slýchávají občané právě od Babiše a Zemana. A při samotné volbě ředitele ČT nadšeně vykřikoval skoro za každou větou Babišova kandidáta Konráda. ANO a Babiš podle něj dělají všechno skvěle, jejich kandidát na ředitele ČT byl prý nejlepší. Jak lze, proboha, brát pana Šinágla vážně, když tenhle „antikomunistický aktivista“, resp. jeho občanské sdružení Sodales Solonis podle veřejně dostupného transparentního účtu u Raiffeisen Bank inkasovalo letos v únoru 100 tisíc korun – světe div se – od Agrofertu! A za poslední dva měsíce se jako „zástupce veřejnosti“ na radě ČT urputně bije za exkomunistu Babiše a teď i za jeho kandidáta na ředitele veřejnoprávní televize? Patnáct lidí z Rady ČT je podle něj zkorumpovaných, ale peníze z Agrofertu mu nesmrdí. To je už vážně na zv*acení!
Podle vás by většina kandidátů na šéfa ČT nakonec podlehla vlivu Andreje Babiše a prezidenta Zemana?
Ne všichni. Podle mého názoru je v tomto ohledu stále odolný právě Petr Dvořák a jsem si téměř jist, že by Hrad a Čapí hnízdo nezlomily ani dalšího z kandidátů na ředitele, Jiřího Františka Potužníka. Mimo jiné proto, že jeho kandidátské expozé a televizní koncepce byly velmi profesionální, silně proevropské, se zahraniční zkušeností a ostražité vůči snahám propagandy a dezinformací ovlivňovat zpravodajský obsah. Petru Dvořákovi byl v souboji o Kavčí hory opravdu důstojným soupeřem. Měl k tomu i úctyhodnou historii zpravodaje ČT, mluvčího českého předsednictví Evropské unii, generálního komisaře české účasti na EXPO a zkušeného novináře. Dost nešťastně se ale ještě před volbou rozpovídal v DVTV, že vlastně neví, zda by v případě úspěchu dal přednost ředitelské židli v ČT nebo postu v české účasti v EXPO. To je pak vážně dost těžké, když se už o něco ucházíte, ale v případě vítězství byste finální rozhodnutí odkývl až podle pracovních podmínek. Můj hlas v posledním kole pan Potužník přesto dostal, byl fakt dobrý. Někteří kolegové tam ovšem poslali exředitele FTV Prima Konráda.
[ctete]121679[/ctete]
Proč jste si ho nevybral i vy?
Pan Konrád mi například nebyl schopen věrohodně vysvětlit, jak se citace z jeho koncepce České televize objevily sotva týden před volbou ředitele ČT v politických projevech Zemanovy a Babišovy úderky na její akci v senátu, namířené proti veřejnoprávní televizi. Tu zorganizoval hlavní zemanovec Strany práv občanů, legendární kovorolník Veleba za účasti snad nejbizarnější figurky v dějinách Pražského hradu, Jiřího Ovčáčka, a s nimi spřízněných „es“ prokremelských médií. Současně pan Konrád dostal pozoruhodný prostor pro prezentaci své koncepce v Babišových novinách.
Martin Konrád chtěl prý v případě úspěchu zbourat Kavčí hory. Myslel to vážně?
Obávám se, že úplně. A doteď mám neodbytný pocit, že si na tu volbu prostě jen tak odskočil. Nebo si jen méně důkladně osvojil myšlenky, vytvořené úplně jinde. Nevím. Ale jeho plán na zbourání poměrně moderní budovy ČT, takzvaného Rohlíku, a na výstavbu fungl nové televizní budovy ještě ke všemu s nepravdivým odůvodněním, že právě pod Rohlíkem „ujíždí“ podloží, mě šokovalo. Nejenže k tomu chyběla jakákoliv finanční rozvaha, ale pan kandidát zjevně opominul, že si Česká televize nechala vypracovat v této věci expertní posudek ČVUT, který pohyby pod budovou spolehlivě vyvrátil. Navíc jde o dávný, jen oprášený záměr bývalého provozního ředitele ČT ještě z Janečkovy éry, kdy jen samotná sanace televizních budov měla podle tehdejších odhadů stát 280 milionů korun. Dneska by stála dramatičtěji víc a o dalších stamiliónech a kdoví, možná miliardě, na stavbu nové televize ani nemluvě. Motivace tu, chtě nechtě, kdekoho napadne na první dobrou. Stamiliony jsou v Čechách sakra zajímavý byznys.
Petr Dvořák se podle vás už poučil, že se s „politiky netančí“? Ještě před čtyřmi lety nabízel čerstvě zvolenému Miloši Zemanovi na Kavčích horách popelníček …
Myslím, že ano. Ostatně jeho nekompromisní postoje k urážkám České televize z Hradu a od vicepremiéra Babiše, nebo k jejich hysteriím a fňukání okolo Reportérů ČT, 168 hodin, Otázek Václava Moravce a celkově ke zpravodajství a publicistice, jsou toho dostatečným důkazem. Je to k němu navíc i tak trochu nefér. Popelníček dneska nosí Zemanovi dokonce i šéfové v jaderné elektrárně, kde, jak víte, je kouření jindy absolutně nemyslitelné. Ta kardinální drzost, s jakou se ve svých závislostech tahle hlava státu vůbec nikde neomezuje, nezná mezí. A samolibost, s jakou všude porušuje pravidla a to její ustrašené akceptování, mu očividně dělají dobře. Kdoví, možná jde jen o nějakou specifickou formu stařecké autoerotiky.
[ctete]121640[/ctete]
Vy máte ale také časté výhrady k podobě programu ČT nebo k některým diskuzním formátům. Bude to se staronovým ředitelem určitě lepší?
Musí být! Rada ČT má zákonné možnosti nad nimi s generálním ředitelem a managementem ČT diskutovat. Třeba o tom, jestli má naše země opravdu jen a jen čtyři až pět hereckých tváří, které dokola sledujeme na obrazovce i v jednom dni hned ve třech žánrech, od pohádky až po detektivku. Aniž by dostali více šancí jiní, neméně skvělí herci, třeba z regionů. Řeči o tom, že je nikdo nezná, mě strašně rozčilují. Jsou stejně pitomé jako lidové argumenty z tramvaje, že Zeman přece musí zvítězit v prezidentských volbách, protože jeho protikandidáty nikdo nezná. A kdo jiný, když ne veřejnoprávní televize má šanci to změnit? To samé platí o tvůrcích televizních filmů, seriálů a podobně. Momentální popularita přece nemůže být jediným kritériem veřejnoprávní televizní tvorby! A o uřvaných formátech typu Máte slovo, kde jde zjevně spíš o róby moderátorky a hysterické hulákání než o normální věcnou debatu a které do veřejnoprávní televize prostě nepatří, jsem už řekl své. A určitě nepřestanu.
Co máme jako televizní koncesionáři v příštích letech od České televize očekávat? Přijdou parlamentní a prezidentské volby a s nimi očekávaná snaha ji politicky ovládnout. Udrží si svou nezávislost a pozici jedničky na televizním trhu?
Přes všechny detaily, o které se na Radě budeme určitě prát, je ze všeho nejdůležitější fakt, že Česká televize je doposud poslední vlivné médium v zemi, které má sílu čelit obrovským politickým tlakům a pokusům o znásilnění obsahu zpravodajství a publicistiky mocenskými prostředky. Jaký ale bude její osud po podzimních parlamentních volbách, záleží jen a jen na nás, na voličích. Pokud v nich zvítězí miliardy a vymývání mozků řepkovým olejem, nezbude než v příštích letech zírat na tupé lidové estrády a místo objektivních zpráv na kurzy stabilizace české společnosti podle čínského vzoru. Pan Babiš a pan Zeman sázejí na to, že národ potřebuje chléb a hry. U toho by ale tahle Rada ČT a skoro jistě ani její nový ředitel už nebyli.