Praha řeší problém s koloběžkami. Do neděle se bude městská policie více zaměřovat na „neukázněné koloběžkáře a cyklisty“ na celém území hlavního města. Akci Koloběžka, jak jí přezdívají, vítá i primátor Prahy Bohuslav Svoboda (ODS).
„Na problém půjčovaných koloběžek jsme nezapomněli. Do konce tohoto týdne probíhá akce Městské policie Praha zaměřená na neukázněnou jízdu hlavně v širším centru Prahy, mezitím řešíme i často bezohledné parkování koloběžek na chodnících. O výsledcích akce Koloběžka se dozvíte po víkendu,“ oznámil Svoboda na sociální síti X.
Na speciální hlídky má do ulic vyrazit 65 strážníků, kteří budou odhalovat, dokumentovat a případně oznamovat přestupky ze strany uživatelů koloběžek a cyklistů.
Problém představují především sdílené koloběžky a kola komerčních poskytovatelů, na které si Pražané stěžují s tím, že jezdí po chodníku a nevhodně parkují. Vedení hlavního města se snaží problémy s poskytovateli sdílených koloběžek řešit dlouhodobě, problémem je ale nedostatečná legislativa.
Nyní se ale podle města ve spolupráci s poskytovateli připravuje nové memorandum, které má problémy vyřešit. Měla by být zřízena také kontaktní linka, kam mohou lidé špatně zaparkované koloběžky hlásit. Současně připravuje pražský magistrát zákon, díky kterému by šlo provoz sdílených kol i koloběžek lépe regulovat. Předložit ho chce do sněmovny na podzim.
„Mezi nejčastějšími přestupky, které strážníci a policisté řeší, je jízda po chodníku, nerespektování dopravního značení, jízda po přechodu pro chodce a jízda v protisměru. Cyklistům a jezdcům na koloběžkách za případné dopravní přestupky hrozí na místě pokuta do výše 2 tisíc korun. Za jízdu na kole či koloběžce pod vlivem alkoholu nebo drog hrozí řidiči ve správním řízení pokuta v rozmezí od 2,5 tisíce do 20 tisíc korun. Tato pokuta se zvyšuje na 25 až 50 tisíc korun, řídí-li řidič vozidlo ve stavu vylučujícím způsobilost, který si přivodil požitím alkoholického nápoje nebo užitím jiné návykové látky,“ uvedlo hlavní město v tiskové zprávě.
Od ledna do července letošního roku městská policie v Praze zatím řešila 3211 přestupků v souvislosti s cyklisty. Za tyto přestupky uložila 468 pokut v celkové výši 166 900 korun, 22 přestupků oznámila správnímu orgánu a ostatní řešila domluvou.
Problém se sdílenými koloběžkami neřeší jen Praha, ale i další města v Česku a Evropě. Ostrava například po roce a půl jednání jejich provoz loni v říjnu zakázala. Obecní vyhláška zatím platí jen na pěší zóně v historickém centru města.
Paříž pak jejich provoz také ukončila s platností od září. Francouzská metropole o věci nechala rozhodnout občany v referendu, informoval zpravodajský kanál France 24. K pátečnímu ránu tedy všechny elektrické koloběžky z území města zmizely. Jde o první evropské město, které se k tak radikálnímu a plošnému kroku uchýlilo.