Transparency International Maďarsko a jedna z nejznámějších maďarských investigativních agentur Átlátszó se staly terčem vlády premiéra Viktora Orbána. Obě organizace jsou vládním úřadem vyšetřovány, zda v zemi neprovádějí aktivity zaměřené na ovlivňování vůle voličů. Ony samotné tvrdí, že to sice není překvapivé, ale považují to za protiústavní.
Maďarská pobočka protikorupční nevládní organizace Transparency International Maďarsko a Átlátszó, jedna z nejznámějších investigativních agentur v zemi, uvedly, že obdržely formální oznámení o tom, že jsou vyšetřovány jako organizace, které „s využitím podpory ze zahraničí provádějí aktivity zaměřené na ovlivňování vůle voličů“.
Má je vyšetřovat úřad, který vznikl v souvislosti se zavedením maďarského zákona o svrchovanosti a v jehož gesci je ochrana národní suverenity před cizím vlivem, přičemž kritici kontroverzního orgánu tvrdí, že jde o nástroj národněkonzervativní vlády premiéra Viktora Orbána.
Má totiž pravomoc shromažďovat informace o skupinách a jednotlivcích, kteří získávají finanční prostředky ze zahraničí a kteří mají vliv na veřejnou debatu v Maďarsku. Při vyšetřování může spolupracovat i s maďarskými tajnými službami.
Vytvoření úřadu tedy podnítilo obavy, že se Orbán se svou vládnoucí stranou Fidesz, která je dlouhodobě kritizována za podkopávání demokratických norem v zemi, snaží zesílit tlak na občanskou společnost a média a chce zasahovat proti nezávislosti.
Proti maďarské ústavě i hodnotám EU
Kvůli zákonu o svrchovanosti vyšetřuje Maďarsko i Evropská komise. Ta v únoru oznámila, že podniká první krok v právní žalobě proti Budapešti, přičemž argumentovala tím, že porušuje princip demokracie.
Maďarská Transparency International ve svém prohlášení oznámila, že věří, že není náhodou, že se terčem staly právě tyto organizace. „Jako nevládní organizace bojující proti korupci ohrožuje úspěch naší investigativní, analytické a právní práce a možná i naše samotná existence režim premiéra Viktora Orbána, který stál v čele nejzkorumpovanější vlády v Evropské unii,“ vzkázala.
Organizace podala stížnost k maďarskému ústavnímu soudu. Fungování úřadu i zákon o jeho zřízení považuje za protiústavní. „Je to proti maďarské ústavě i proti základním hodnotám Evropské unie,“ uvedla. Nicméně jako nevládní organizace, která se důkladně zavázala k transparentnosti, hodlá dotazy úřadu zodpovědět. Dostala jich 62 a centrum Átlátszó pak 11.
„Nepovažujeme to za legitimní,“ vyjádřil se k oznámení Tamás Bodoky, výkonný ředitel centra investigativní žurnalistiky Átlátszó, a dodal, že stále zvažují, jakým způsobem na vyšetřování zareagují. Domnívá se, že se terčem vlády stalo z toho důvodu, že je pro ni nepohodlné, například proto, že se zaměřuje na vyšetřování korupce. „Myslíme si, že některé příběhy jim opravdu ublížily,“ podotkl.
„Celou věc vnímáme jako akci na ruský způsob podle Putinova receptu, jejímž cílem je umlčet kritické organizace a přinejmenším vyděsit,“ prohlásil Bodoky a krok úřadu označil za hanebný.