Miloš Zeman zakončil kariéru hlavy státu skandálem. Na poslední chvíli udělil milost firmě odsouzené za manipulace s dvěstěmilionovou zakázkou. Zeman se přihlásil k mafiánským praktikám hradní kamarily, ačkoli sám dříve vyhlašoval akci Čisté ruce.
Prezident Zeman napínal veřejnost, co udělá v konečné fázi svého desetiletého pobytu na Pražském hradě. Nakonec pod tíhou argumentů upustil od jmenování „svého“ předsedy Ústavního soudu půl roku před koncem mandátu Pavla Rychetského. Podporoval kandidaturu Andreje Babiše, ale když ani tento utilitární kalkul nevyšel, zdálo se, že Hradu zvlhnul střelný prach.
Nejlepší obrana je útok
Nové osazenstvo Hradu nemá důvod k dohodám s odcházející garniturou, jež chtěla za každou cenu zabránit zvolení Petra Pavla. Nyní jí nezbývá nic jiného než hájit svoje pozice. Začíná totiž úklid po polomafiánském společenství napojeném na veřejné zdroje.
První kroky Hrad učinil ve stylu „nejlepší obrana je útok“. Kancléř Vratislav Mynář podal trestní oznámení kvůli nepravostem hospodaření Správy Pražského hradu. Kradl se tu údajně i alkohol a peníze z veřejných záchodků.
Alibistická snaha Mynáře vyvinit se z hlavní odpovědnosti za katastrofální stav hradní kanceláře nepůsobí věrohodně. Odvádí zdánlivě pozornost od svých malérů, ale může se to naopak obrátit proti němu samotnému.
Závěrečný ohňostroj
K ohňostroji na rozloučenou se přidal prezident. Den před koncem svého mandátu oznámil, že udělil milost jedné právnické osobě, jejíž jméno nezveřejnil. Prominul jí zbytek trestu zákazu plnění veřejných zakázek nebo účasti na veřejné soutěži.
Spekulovalo se o společnosti Metrostav, figurující v kauze bývalého hejtmana Davida Ratha. Za korupci byla odsouzena k tříletému zákazu účasti na veřejných zakázkách. Za žádostí o milost stála advokátní kancelář, kde pracuje Zemanova oblíbenkyně Marie Benešová.
Pravda je dokonce bizarnější. Ještě téhož dne vyšlo najevo, že Zeman udělil milost firmě Energie – stavební a báňská (ESB), odsouzené kvůli manipulacím se zakázkou za 200 milionů korun v Lánech. Byla propojena s bývalým ředitelem Lesní správy Lány Milošem Balákem, odsouzeným v téže kauze k tříletému vězení a peněžité pokutě – než ho Zeman omilostnil.
Zemanovo odůvodnění bylo sporné. Přihlédl k tomu, že trest nepříznivě dopadá především na zaměstnance dané společnosti. Neexistuje ale žádné právo na veřejné zakázky. Drtivá většina firem a živnostníků se bez nich musí obejít.
Firma, jež je zcela závislá na veřejných penězích, se nemůže ubránit podezření ze zákulisních praktik a „jánabráchysmu“ na hraně nebo za hranou zákona. Už jen proto, že počet zakázek je omezený. To je přesně případ kladenské firmy ESB.
Spojenectví s Balákem
Udělení další skandální milosti částečně zapadlo jen proto, že se oči veřejnosti upínají k nástupu nového prezidenta Petra Pavla. To však neznamená, že s odchodem Zemana a jeho týmu končí zájem o jejich toxické počínání na Pražském hradě. Naopak se otvírá okno příležitosti k vyčištění Augiášových chlévů, přičemž kauza Baláka a firmy ESB je jen nejviditelnější špičkou ledovce. Jak to celé začalo?
Traduje se, že Miloše Baláka doporučil Hradu místopředseda společnosti Mountfield Miroslav Schön, významný Zemanův podporovatel, sponzor a blízký přítel Vratislava Mynáře. Předcházela mu pověst šíbra, jenž se umí pohybovat v lobbistických kruzích.
Mynář uzavřel s Balákem úzké spojenectví, jež se propsalo do bobtnajícího rozpočtu hradní kanceláře. V roce 2013 činil 340 miliónů korun, v roce 2020 vystoupal za vstřícné spolupráce s Babišovou vládou na rekordních 654 miliónů. O rok později mu ministryně financí Alena Schillerová nadělila 545 miliónů korun.
Dynamicky stoupaly i výdaje Lesní správy Lány. Balák pod Mynářovým patronátem organizoval veřejné zakázky za stovky miliónů korun a přiděloval je spřáteleným firmám. Mimo jiné právníkům a podnikatelům blízkým Mynářovi a Zemanovým sponzorům, včetně Miroslava Schöna.
Tresty za podvody
Baláka začala sledovat policie. Nakonec byl odsouzený za ovlivňování zakázky na zpevnění břehů vodní nádrže Klíčava v Lánské oboře. Získala ji předem vybraná firma ESB, jež měla na Hradě výsadní postavení.
Podle zjištění policie si zakázku sama ušila na míru. Upravila projekt tak, aby Hrad fakturoval fiktivní práce v řádu desítek miliónů korun, které neprovedla. Zatímco Mynář lobboval za zvýšení hradního rozpočtu, Balákovi spojenci uměle nafukovali stavební práce.
Manažer Energie Libor Tkadlec byl zachycený v odposleších chlubením, jak manipuluje zakázku v Lánech tak, aby vyhrál jeho zaměstnavatel. „Víc už to připravit nemůžu. Zadání, to jsem kompletně vymyslel, aby se odbouraly ty menší firmy. A hlavně to mám udělaný tak, že polovina se toho dělat nebude, a může se vyfakturovat.“
„Cílevědomě, dlouhodobě a bezskrupulózně jednala tak, aby co nejvíce vytěžila z ohýbání zákona o veřejných zakázkách ve svůj prospěch,“ uvedl soudce Petr Sedlařík při zdůvodnění rozsudku, kterým firmě ESB zakázal veřejné zakázky.
Tkadlec nakonec zůstane jediným odsouzeným. Nemá potřebné krytí. Balák a firma ESB byli omilostněni, což se Balákovi hodilo kvůli šanci na mírnější trest v další kauze, kde rovněž figuruje ESB, jíž prodal hluboko pod cenou 18 tisíc tun kamene.
Akce Špinavé ruce
Dozorový státní zástupce Jiří Pražák naznačil, proč mohly být uděleny obě milosti. Podle něj v jistých kruzích panovala obava, že by mohl Balák a další lidé začít mluvit o tom, kdo všechno byl do machinací zapojen.
Je totiž vyloučeno, aby Balák jednal na vlastní pěst. Policie prověřovala i Mynářovu roli. Podle otevřených zdrojů existují nahrávky ze schůzky, na které Mynář úkoluje Baláka ohledně inkriminované zakázky. Na obvinění to však nestačilo.
Miloš Zeman na sebe upozornil v roce 1998 spuštěním akce Čisté ruce. ČSSD chtěla odhalovat závažnou kriminalitu v nejvyšších patrech po vzoru italské justice. Jejím řízením byl pověřen tehdejší ministr bez portfeje Jaroslav Bašta, současný poslanec SPD. Akce Čisté ruce však zkrachovala a Bašta byl kvůli tomu odvolán z vlády.
V nevyhlášené akci „Špinavé ruce“, v níž naopak kriminalitu v nejvyšších patrech kryje, je Zeman mnohem úspěšnější. Předvedl, jak ve skutečnosti pohrdá právním státem a spravedlností. Cimrmanovými slovy řečeno, učinil udělením milostí takovou pěknou tečku nejen za tímto případem, ale i za svou desetiletou prezidentskou érou.