Mladý aktivista Jakub Čech byl hostem Martiny Bacíkové v rubrice VIDEOFORUM. Hovořil o svém boji s úřady na komunální úrovni v Prostějově, ale také o ministru financí Andreji Babišovi, s nímž se odmítl sejít. Podle Čecha, který je příznivcem Strany zelených, totiž Babiš i přes schopné marketéry nakonec z české politiky zmizí. „Za deset let to bude marginální postava,“ říká středoškolák.
Jakube, vy jste se proslavil kontrolováním vašeho města, prostějovské radnice. Proč vás to vůbec zajímá?
Protože komunální politika je věc, která se mě naprosto bezprostředně týká. Nejde říct, že to dělám z důvodů, abych někoho naštval, ale přece v tom městě žiju, takže se mě týká to, jakým způsobem je s různými věcmi nakládáno, týkají se mě úplně běžné věci. Často se setkávám s tím, že mi lidé říkají, že do toho nemám co kecat, protože mi není 18 let, nejsem výdělečně činný nebo něco jiného. Ale tak to přece není. V Prostějově žijí lidé různých věkových skupin a týká se mě, po jakých chodnících budu chodit do školy, jestli budu mít kolem domu stromy atd.
Uvedl jste, že vám lidé říkají, že se o to nemáte co starat. Kdo to říká?
Nesetkávám se s tím příliš často osobně, ale tento jev se často promítá v internetových diskuzích. Také jsem něco takového četl na Facebookovém profilu náměstka prostějovské primátorky pana Smetany. Budu to parafrázovat, protože si nepamatuji přesné znění, ale napsal, že by se mladí lidé neměli o politiku zajímat, protože když mluví dospělí, tak by mladí lidé měli šoupat nohama a neměli by do toho kecat.
V České republice jste jeden z mála politicky aktivních středoškoláků a mladých lidí vůbec, jediným podobně aktivním je třeba ještě Dominik Feri. Proč si myslíte, že se tak málo mladých lidí aktivně zajímá o politiku?
Společnost na to není ještě úplně připravená a lidé nejsou připraveni na to, že by se měli obecně zajímat o veřejné dění. Ono to není zdaleka jenom u mladých, ale celkově těch aktivních lidí není zas tolik. Lidé si ještě nezvykli na to, že by měli být občansky aktivní, částečně je to dědictví komunismu, částečně je to dědictví 90. let, kdy se říkalo, že každý má své soukromí a veřejný život není tak důležitý. Částečně je to také vinou škol, které žáky nepřipravují na to, že se jich týká nějaký veřejný život. Aktuální občanská výchova mi přijde nedostatečná. Když si uvědomím, že občanem bude každý z těch studentů, tak se mi zdá, že to je docela zanedbáváno.
Talentovaní mladí lidé často ani nevědí, jak politika funguje a potom se studiemi, jak zlepšit politiku, chodí na úřad, který je tu spíše výkonným orgánem.
A to je mimochodem vina školského systému, že se neučí, kdo má ve státě jaké kompetence. Proto v tom občané plavou. Kdy rozhoduje úřad ve správním řízení, kdy koná policie, ministerstvo, vláda, parlament, prostě rozdělení moci ve státě a to, kdo má jaké pravomoce. Přijde mi, že v tom lidé nejsou úplně poučení a nevyznají se v tom.
Jak to, že vy v tom neplavete?
Protože mě to baví a věnoval jsem asi větší množství energie tomu, že se to postupně učím. Na druhou stranu si ale uvědomuju, že to nelze chtít po každém občanovi, protože ne každého to baví. Myslím si, že je spíš potřeba to ty lidi naučit.
I pro většinu dospělých by byl problém například podat stížnost na úřad, což vy děláte docela běžně.
Když vidím nějaké porušení zákona, tak podám podnět. Ale taky je pro mě docela obtížné zjistit, která je ta příslušná instituce, jestli krajský úřad nebo třeba Ministerstvo vnitra. Trvá mi, než to pochopím, ale pak se někdy stane, že existuje nějaký právní předpis, jehož dodržování v podstatě nikdo nevymáhá, protože se nikdo necítí být příslušný k tomu, aby to řešil.
Spolupracujete nějak se současnými českými politiky? Mají o vaše názory zájem?
V Prostějově jsem v kontaktu s řadou opozičních zastupitelů, občas si vyměňujeme různé zkušenosti a informace, které sesbíráme, takže tam vzájemná spolupráce funguje docela dobře.
Na celostátní úrovni jsem v kontaktu s řadou politiků ze Strany zelených, jinak ani příliš ne. Jednou mě pozval na jednání i Andrej Babiš, ale to jsem odmítl. Jednou za čas napíšu e-mail panu Sobotkovi, ve kterém mu sdělím, jak se chovají jeho spolustraníci v Prostějově, aby to nějakým způsobem řešil, nicméně se tím poslední dobou příliš nezabývá.
Co se vám líbí na Straně zelených?
Strana zelených se mi líbí dlouhodobě, zaujala mě už dávno svým komunálním přístupem, tedy tím, co prosazovala na komunální úrovni. Připadá mi, že problémy, které se řeší na komunále, vyžadují celostátní řešení. My u nás v Prostějově máme kauzu takové zídky, která je u frekventované ulice. Nějaký nejspíše podnikatel si tam postavil obrovskou zeď, takže není vidět na jeho pozemek. Ta zeď hodně zatížila obraz krajiny a lidem to strašně vadí, tak se obraceli na úřad, ale ten s tím nemůže víceméně nic dělat, protože na to nemá pravomoce. A to je třeba věc, se kterou se setkávám v Olomouci i Prostějově, kdy si myslím, že stát by měl mít větší pravomoce v tom, jak bude vypadat krajina, města, ochrana panoramatu, kterou se například zabývá jedna kauza z Olomouce, kde se chystá výstavba výškové stavby Šantovka Tower, tam s tím úřady často nechtějí nic dělat a celkově si myslím, že pravomoci úřadů jsou v této oblasti nízké. To je jeden takový příklad z mnoha, kdy si všímám nějakého problému na komunální úrovni, kdy vidím, že je strašně důležité, aby měl řešení na celostátní úrovni. Strana zelených je v tomhle nápomocná a je ochotná to řešit na celostátní úrovni. A opět to souvisí i se snahou o transparentnost, protože mi vadí korupce a ta témata, která řeší na komunále, zase řeší Strana zelených, což se projevuje třeba v oblasti, jak má být stát otevřený vůči lidem, co všechno má zveřejňovat atd.
Vy jste říkal, že jste odmítl schůzku s Andrejem Babišem. Co vás k tomu vedlo?
Tehdy to vzbudilo i docela mediální ohlas, ale já jsem nad tím příliš nepřemýšlel. Napsala mi paní sekretářka, nebo asistentka Andreje Babiše, jestli bych se s ním nechtěl sejít. Dobrým úmyslům Andreje Babiše jsem pořádně nikdy nevěřil, a tak mi přišlo zbytečné se s ním scházet. Navíc jsem si uvědomoval riziko, že kdybych řekl, že se s ním sejdu, tak to už dávno bude na jeho Facebookovém profilu a bude na tom sbírat „lajky“, a to jsem opravdu nechtěl.
Těžko se věří, že vám je 16 let, protože kdyby někdo nabídl nějakému středoškolákovi schůzku s ministrem financí, tak by většina z nich neváhala, nicméně vy jste odmítl.
Andrej Babiš dlouho ministrem financí nebude. Já se snažím dívat trošku do budoucnosti, k čemu mi bude to, že jsem se někdy sešel s nějakým Andrejem Babišem třeba za 10 let, kdy to už bude totálně marginální postava. Chci mít nějaký předpoklad toho, jak se za pár let bude společnost dívat na toho daného politika, nebo událost. A myslím si, že by mi to hodně uškodilo.
Myslíte si, že Andrej Babiš ustojí kauzu s dluhopisy?
Připadá mi, že tuhle kauzu ještě ano, protože on je neskutečně schopný v tom, jak dokáže svoje věci podat. Myslím, že i kdyby se u něho přišlo například na to, že okradl stát na daních, tak řekne, že to bylo proto, že Kalousek kradl, tak na co by mu platil daně, a většina jeho voličů mu ještě zatleská. Nebo jak probíhá to vyšetřování OLAFu ohledně Čapího hnízda, tak i kdyby se prokázalo, že tam došlo k dotačnímu podvodu, tak by opět dokázal říct, že ty jeho peníze rozkradli v Bruselu Evropská unie, Kalousek apod., a zase by mu to neuškodilo. Myslím si, že ten bod zlomu, kdy mu společnost přestane věřit, je ještě docela daleko. V tomhle jsem docela pesimistický.
Přece jenom Stanislav Gross rezignoval ze své funkce premiéra kvůli 1,3, nebo cca dvěma miliónům korun, které nedokázal prokázat při koupi bytu. Andrej Babiš nedokáže prokázat stovky milionů korun svého majetku, a přesto stále nepodal demisi. Kdyby případně demisi podal, myslíte, že je možné, aby volby znovu vyhrál?
To už je takové „co by se stalo, kdyby“, ale on má opravdu ty nejlepší marketéry a dokázal by to podat tak, že ho zlý Kalousek vyštval z úřadu, protože chtěl bojovat s korupcí a on jediný čestný by se tam pak vrátil po volbách. Já upřímně řečeno nevím, co na něho bude fungovat, ale jsem pevně přesvědčený, že jednoho dne z české politické mapy zmizí.
Co vy byste chtěl dělat v budoucnu? Chcete do politiky?
Někdy v budoucnu bych se tomu asi nebránil, hlavně proto, že teprve sám zjišťuji, že občanská rovina má své limity. I na komunále vidím, že jako občan toho nezmůžu tolik, než kolik bych toho zmohl jako opoziční zastupitel. A jako opoziční zastupitel bych viděl, jak málo toho zmůžu oproti radnímu. Takže jednou třeba ano, protože mi vadí, jak je politika obecně vnímána jako něco špatného. Připouštím, že je to do velké míry oprávněně tím, co se tady v uplynulých letech dělo za různých ministrů a za různých politických stran, ale to vnímání je potřeba změnit. Je potřeba, aby do politiky šli noví a slušní lidé.