Navzdory výhrůžkám policie a kritice Kremlu ruská opozice trvá na svém záměru uspořádat v neděli demonstraci proti korupci, kterou organizuje aktivista Alexej Navalnyj. Protestní pochod se má uskutečnit v téměř stovce ruských měst, v Moskvě si organizátoři za místo akce zvolili Tverskou třídu v srdci města. Moskevská radnice demonstraci nepovolila.
Moskevští zastupitelé Navalnému podle agentury Interfax navrhli pro pořádání protestní akce dvě jiná místa ve městě, ale vůdce ruské opozice návrhy odmítl s tím, že nepřišly v zákonné lhůtě. „Budeme se držet našeho plánu, pochod se uskuteční na původně ohlášeném místě,“ napsal dnes Navalnyj na sociálních sítích. Zrušen byl pouze mítink, který chtěli protivládní aktivisté uspořádat na závěr svého pochodu.
[ctete]107568[/ctete]
Navalnyj, který chce napřesrok kandidovat v prezidentských volbách, pořádá demonstraci krátce po zveřejnění filmu obviňujícího premiéra Dmitrije Medveděva ze zneužití úřadu a obohacování na úkor státu. Medveděv prý ovládá ohromné pozemky v elitních lokalitách, vlastní dvě jachty, byty v historických vilách nebo vinařství v Itálii.
Film, který natočil Navalného Fond boje s korupcí, na internetu zhlédlo už více než 11 milionů uživatelů. Medveděvova mluvčí film označila za Navalného předvolební tah, který nemá smysl komentovat.
Policie dnes Moskvany varovala, že v případě účasti na nedělním pochodu může být ohrožena jejich osobní bezpečnost. „Oficiálně varujeme, že akce je protizákonná a vzniká riziko provokací s cílem narušit veřejný pořádek,“ uvedla moskevská policie v prohlášení. Spoluodpovědnost za bezpečnost občanů prý nesou i organizátoři akce, kteří byli včas varováni.
[ctete]105014[/ctete]
Na ohlášený pochod centrem Moskvy reagoval i Kreml. Mluvčí prezidenta Vladimira Putina dnes označil akci za provokaci a porušení zákona. „Výzvy pořadatelů k účasti na pochodu jsou nezákonné, fakticky nejde o nic jiného než o provokaci,“ prohlásil mluvčí Dmitrij Peskov a pochválil policisty za „korektní“ práci.
Podle ruských opozičních médií se Kreml obává opakování situace před pěti lety, kdy po prezidentské volbě, která rozhodla o Putinově návratu do Kremlu, vyšly v Moskvě do ulic desetitisíce demonstrantů. Protesty přerostly v násilí, při němž bylo mnoho lidí zatčeno a později byla řada z nich odsouzena k několikaletým trestům.
Podle moskevského rozhlasu se na neděli připravují protestní demonstrace ve zhruba stovce dalších ruských měst. V 65 z nich místní úřady akci nepovolily a v Chabarovsku, Saransku nebo Orenburgu byli pod nejrůznějšími záminkami postiženi jejich organizátoři.