Tři klimatičtí aktivisté z uskupení Ultima Generazione (Poslední generace) v sobotu vylili tekuté rostlinné uhlí do ikonické římské fontány Barcaccia poblíž Španělských schodů. Dva muže a jednu ženu policisté ihned po incidentu zadrželi, hrozí jim obvinění z poškozování kulturního dědictví. Chování aktivistů rozzuřilo italského ministra kultury, odsoudil ho také římský starosta. Informovala o tom stanice CNN.
„Dnešní mimořádně závažný čin aktivistů, který zasáhl jednu ze symbolických památek Říma, je poslední kapkou. Je čas říct dost. Čelíme systematickému vandalskému jednání vůči našemu uměleckému a kulturnímu dědictví, které nemá s ochranou životního prostředí vůbec nic společného,“ rozzuřil se italský ministr kultury Gennaro Sangiuliano. Podle ministra musí být aktivisté, kteří poškozují kulturní dědictví, tvrdě potrestáni.
Meanwhile, in Italy—
Climate activists spoil the beautiful water of the Baroque Fontana della Barcaccia with black dye, at the foot of the Spanish Steps.This is why we can’t have nice things.
pic.twitter.com/GHk3YDmAZp— Bree A Dail (@breeadail) April 1, 2023
Přímo na místě pak chování odsoudil i římský starosta Roberto Gualtieri. „Řím stojí v čele boje proti změně klimatu a ochrany uměleckého dědictví,“ prohlásil starosta italské metropole. „Vlévání něčeho do fontány Barcaccia a riziko jejího zničení je naprosto špatné gesto, které životnímu prostředí nepomáhá,“ dodal s tím, že se pracuje na tom, aby nedošlo k trvalému poškození.
Barokní Fontana della Barcaccia se nachází v blízkosti římských Španělských schodů. Její stavbu zadal v roce 1623 papež Urban VIII. sochaři Pietru Berninimu. Šlo o součást vatikánského plánu umístit na každé větší náměstí v Římě fontánu. Kašna byla dokončena v roce 1629.
Aktivisté ze skupiny Ultima Generazione v minulosti v Itálii uskutečnili několik podobných protestních akcí. Například házeli barvu na vchod do milánské opery La Scala, přilepili se k soše Laocoöna ve Vatikánu nebo zablokovali tunel Mont Blanc a dopravu na římském dálničním okruhu. Svými činy se snaží upozornit na témata spojená s ochranou klimatu.
Aktivisté ze skupiny Poslední generace pravidelně blokují také dopravu na pražské magistrále. Jen v březnu omezili provoz v centru české metropole několikrát. Aktivisté požadují, aby se nejvyšší povolená rychlost v hlavním městě snížila na 30 kilometrů v hodině, což podle nich zvýší bezpečnost, sníží emise a zlepší zdraví lidí.
Skupina už dříve oznámila, že v protestech plánuje pokračovat, dokud nepřesvědčí pražskou radnici k zavedení plošného snížení nejvyšší povolené rychlosti.
Pražský primátor Bohuslav Svoboda (ODS) vzkázal, že lze protestovat i bez ohrožení provozu a snižovat rychlost není možné plošně. Na sociální síti napsal, že ctí právo na svobodu projevu i demonstrace, je ale proti nátlakovým akcím a blokádám, jako byla ta na pražské magistrále. „Protestovat jde i bez ohrožení provozu. Rychlost na 30 km/h omezujme jen tam, kde to má smysl kvůli bezpečnosti. Učinit tak na většině silnic smysl nedává,“ reagoval.