Na masové demonstrace, které proběhly minulý týden, aby upozornily na neakceptovatelné jednání Andreje Babiše a protestující na nich požadovali demisi vlády, navazují i akce jednotlivců. Jednu na má svědomí Šárka Kružíková, známá například z pořádání protestů Proč? Proto!

Aktivistka se rozhodla dát najevo svůj nesouhlas s politikou premiéra České republiky netradičně. Připoutala se řetězem k oknu nedaleko poslanecké sněmovny.

Na sociální síti pak poslala jasný vzkaz. „Neodpoutám se, ani nemůžu – nemám klíč, ale policie může a musí konat svou povinnost a přestřihnout řetěz. Andrej Babiš neodstoupí, také nemůže – jde mu o všechno, ale orgány činné v trestním řízení mohou a musí konat svou povinnost a zajistit spravedlivé vyšetřování a proces – bez ovlivňování svědků,“ vysvětlila Kružíková některé z důvodů svého protestů.

Tiskové prohlášení Šárky Fialové

V demokracii by politici měli zastupovat zájmy lidí – všech lidí. Nikoliv pouze vlastní zájmy. Což je to, co od svého vstupu do politiky provádí Andrej Babiš. A také na to od počátku upozorňujeme. Situace se dále zhoršuje a na světlo vycházejí další a další skutečnosti, které by měly vést k okamžité demisi nebo odvolání současného premiéra, a to i každá zvlášť, natož všechny současně.

Fungující demokratický systém má celou řadu mechanismů, kterými by se proti takovému člověku bránil. Kdyby byla dodržována pravidla férové politické hry, nebyly by kontroverzní akce, jako je tato, vůbec potřeba.

V první řadě by se od daného politika distancovala jeho vlastní strana. To ovšem v případě hnutí ANO nepřichází v úvahu, protože nejde o demokratickou stranu, ale o podnikatelský projekt s jediným šéfem – předsedou. Takového předsedu není možné vyměnit.

V druhé řadě by se politik zcela oprávněně dostal v negativním světle na titulní stránky všech médií. To tady ovšem také není možné, protože část nejvýznamnějších médií přes holding Agrofert ovládá přímo Andrej Babiš.

A za třetí, v situaci, kdy už mnoho měsíců probíhá trestní stíhání a hlavní obviněný ovlivňuje svědky a spoluobviněné (a ještě to předem drze přiznává – viz jeho sobotní příspěvek na Facebooku o plánované cestě do Švýcarska), by bezesporu zasáhly orgány činné v trestním řízení a obviněného by vzaly do koluzní vazby. Andrej Babiš je premiérem, který má na všechny tyto orgány obrovský vliv. To je fakt. Policie a státní zastupitelství mají nyní možnost veřejnosti ukázat, že jsou vůči tomuto vlivu imunní, jednoduše tak, že budou konat svou povinnost a zajistí vzetí premiéra do vazby, aby si občané České republiky nemuseli začít myslet, že zákony platí jen pro někoho.

Jsem připravena na to, že za tento kontroverzní krok ponesu nemálo následků. Pochopitelně se budu zodpovídat policii, vyhodnotí-li ho jako přestupek. Zároveň, jak to tak bývá, budu terčem mnoha nenávistných útoků ze strany názorových odpůrců. A bohužel jistě budu muset unést kritiku i z vlastních řad, protože jakákoliv kontroverze s sebou toto riziko nese. Přesto považuji za svoji povinnost použít tento nenásilný a zároveň mírně kontroverzní způsob k upozornění na bezbrannost naší demokracie ohrožované oligarchou a na nespravedlnost, které se dopouští systém vůči občanům, když některým osobám umožňuje být nad pravidly.

Desítky tisíc občanů vyšly minulý týden do ulic a zítra vyjdou znovu, aby apelovaly na poslance, zejména na poslance ČSSD, aby vládě trestně stíhaného premiéra vyjádřili nedůvěru. Zoufalost naší situace však spočívá v tom, že i v případě, že by se podařilo tento požadavek prosadit, prezident republiky je rozhodnut sestavením vlády Andreje Babiše pověřit znovu. Navzdory Senátu, navzdory poslancům, navzdory občanům.

Orgány činné v trestním řízení jsou tudíž jediní, kdo může v této zoufalé situaci reálně pomoci. A pokud je někdo jediný, kdo může pomoci, tak by to udělat měl.

Neodpoutám se, ani nemůžu – nemám klíč, ale policie může a musí konat svou povinnost a přestřihnout řetěz.

Andrej Babiš neodstoupí, také nemůže – jde mu o všechno, ale orgány činné v trestním řízení mohou a musí konat svou povinnost a zajistit spravedlivé vyšetřování a proces – bez ovlivňování svědků.

Protest „Nikdy se neodpoutám, nikdy.“Kdy: čtvrtek 22. 11. v 10:30Kde: Sněmovní ulice, PrahaTiskové prohlášení Šárky…

Zveřejnil(a) Šárka Kružíková dne Čtvrtek 22. listopad 2018