Počet obětí středečního zemětřesení ve střední Itálii se zvýšil na 247, oznámil dnes úřad pro civilní ochranu. Předchozí zprávy hovořily o 159 mrtvých. Informovaly o tom světové agentury. Další stovky osob utrpěly zranění, někteří jsou v kritickém stavu. V italském tisku se objevila i kritika na adresu úřadů. Podle italského seizmologa a docenta univerzity v Boloni Enza Boschiho nemá Itálie systém prevence, který by minimalizoval následky zemětřesení.
Epicentrum bylo nedaleko regionu Aquila, kde v roce 2009 při podobně silném zemětřesení zemřelo přes 300 osob. První otřesy půdy o síle zhruba šesti stupňů překvapily obyvatele ve spánku, poté následovalo přes 200 dalších záchvěvů, z nichž ale jen jeden překročil intenzitu pěti stupňů. Plný rozsah zkázy se záchranářům odkryl po východu slunce. Následné otřesy v průběhu dopoledne i odpoledne vyvolaly paniku.
Následné otřesy pokračovaly i během dnešního dne. Jeden z nich o síle 4,7 stupně měl epicentrum asi sedm kilometrů východně od města Norcia rovněž ve střední Itálii v provincii Perugia. Experti ho zaznamenali v 5:40 ráno.
Geologové kritizují úřady za nedostatečnou prevenci
Po zemětřesení se v italském tisku objevila i kritika na adresu italských úřadů. Podle italského seizmologa a docenta univerzity v Boloni Enza Boschiho nemá Itálie systém prevence, který by minimalizoval následky zemětřesení. Tisíce veřejných budov není postaveno podle moderních bezpečnostních předpisů. Napsal to deník La Repubblica.
„Když byla v roce 2003 publikována mapa seizmicky rizikových oblastí v Itálii, mělo se okamžitě začít s preventivními stavebními úpravami na budovách v nejrizikovějších oblastech,“ uvedl bývalý šéf národního geofyzikálního institutu Boschi. Region postižený středečním zemětřesením k těmto oblastem také patří.
Zástupci místních úřadů ale oponují, že stavební úpravy lze dělat pouze u novějších domů. Budovy starší by se musely podle nich celé zbořit a postavit znova.
Podle Boschiho by si Itálie měla vzít příklad z Kalifornie a Japonska, které mají s opakujícími se zemětřeseními dlouholeté zkušenosti a masivně investují do bezpečnosti budov.
Stejný názor má i další italský geolog a šéf národní geologické rady Francesco Peduto. „My geologové již léta říkáme, že Itálie nemá systém prevence,“ uvedl podle deníku La Repubblica Peduto. A dodal, že by měl být vypracován vládní plán zajištění všech veřejných budov. Podle Peduta žije v Itálii nejméně 24 milionů lidí v oblastech se zvýšeným rizikem zemětřesení.
Tisíce záchranářů pátraly po přeživších i během noci
Tisíce záchranářů pátraly i během noci po přeživších středečního zemětřesení ve střední Itálii. Odhaduje se, že pod troskami je stále uvězněno množství lidí. Na 4300 záchranářů při pátrání ve zřícených domech používá těžkou techniku i holé ruce, popsala britská BBC. Mezi oběťmi je mnoho dětí, uvedl italský ministr zdravotnictví. Varoval zároveň, že počet mrtvých se ještě může navýšit.
Mezi oběťmi je i osmnáctiměsíční Marisol Piermariniová, jejíž matka Martina Turcová přežila v roce 2009 ničivé zemětřesení v italské L’Aquile. Z oblasti otřesů se poté odstěhovala, uvedla italská agentura ANSA. Žena byla odvezena do nemocnice poté, co ji vytáhli z trosek ve vesnici Arquata del Tronto.
Ve středu pozdě večer záchranáři vyprostili z trosek ve vesnici Pescara del Tronto živou mladou dívku, která tam byla uvězněná 17 hodin. Ve vesnici se zřítily téměř všechny domy, uvedl tamní starosta.