Andrej Babiš právě veřejně přiznal, že anonymní akcie Farmy Čapí hnízdo neprodal svému nynějšímu švagrovi, nýbrž své nynější manželce (a také svým dvěma dospělým dětem, jak už ale pod tlakem přiznal dříve).
Monika Babišová se však nakonec rozhodla, že akcie (podle Babišova tvrzení dokonce většinový podíl na Čapím hnízdě) prodá právě svému bratrovi, jak nyní Babiš vyzradil. Kdyby si ji totiž během čerpání dotace ve výši 50 milionů korun z fondů EU Babiš vzal, došlo by k personálnímu propojení Farmy Čapí hnízdo a Agrofertu, což by byl pro Babišovy z hlediska dotace od EU malér.
Babiš dlouho chránil i svého budoucího švagra, když nechtěl vyzradit jeho identitu (a dokonce předstíral, že neví, komu akcie patřily), přičemž na mimořádném jednání sněmovny na toto téma své lži dodatečně omlouval tím, že nechtěl ohrozit svou rodinu. Přesto však z hlediska práva nelze jeho nynějšího švagra považovat bez dalších důkazů za Babišovu tehdejší osobu blízkou. Proč tedy slečna (nyní paní) Babišová radši prodala akcie svému bratrovi, nechť si každý odpoví sám. Ostatně, mohl ji k tomu nakonec navést sám Babiš. Dlouholetá přítelkyně totiž může být za osobu blízkou považována snáze než její bratr.
Babiš se ptá, co je na tom všem špatného. My se zase ptáme, proč tedy kryl majitele Čapího hnízda za anonymní akcie. Takové akcie přece používali snad jen lidé, kteří měli nekalé úmysly. Zároveň Babiš nevysvětlil, proč jeho děti „ztratily“ úplně všechny dokumenty z inkriminované doby (např. všechny zápisy z valných hromad apod.), které by dokazovaly, že byly vlastníky Farmy Čapí hnízdo, a proč je Babiš nechce opětovně vyhotovit, když je podle něj všechno tak v pořádku. Takhle se přece chová jen ten, kdo nemá čisté svědomí.
První místopředseda ANO a šéf poslanců této strany Jaroslav Faltýnek tvrdil v březnu 2016 na ČT24, že si nevzpomíná, komu Agrofert ručil za stamilionový bankovní úvěr (čili komu tehdy patřilo Čapí hnízdo). Byl přitom tehdy ve vedení Agrofertu (resp. Agrofert holdingu) a ručení za úvěr schvaloval. Omlouval to svým vysokým věkem (tehdy, v březnu 2016, 53 let) a s tím související chatrnou pamětí (která mu však nebrání být ve vysoké politice).
Dnes se však nechtěně přiznal, že se účastnil už samotného prodeje anonymních akcií Babišovým blízkým. Dokonce tvrdí, že má k dispozici prodejní smlouvu i předací protokol dokládající, že skutečně došlo k „fyzickému“ převzetí akcií. Faltýnek si tedy dělal z veřejnosti celou tu dobu až dosud legraci. Dobře věděl, že anonymové skrytí za akciemi byli Babišovi příbuzní. Nebo se mu dnes při výslechu před výborem, který může doporučit jeho vydání policii, zázračně vrátily paměť, zrak i sluch.
Právě nyní navíc Babiš přiznal, že ono ručení za stamilionový bankovní úvěr pro Čapí hnízdo (které mělo mnohonásobně nižší hodnotu, než byla hodnota úvěru) bylo dohodnuto už v rámci sestavování žádosti o dotaci z EU.
Dotace tedy byla kupodivu schválena i přesto, že většinu podnikatelských rizik projektu Čapí hnízdo nesl Babišův Agrofert, tedy žádný malý živnostník a podobně.
Farma Čapí hnízdo přitom neměla ani žádné své pozemky. Celý projekt byl budován na pronajatých pozemcích od Babišových firem. Tak málo Babiš věřil svým nejbližším. Také z tohoto důvodu vše vypadá jako prodej s předem dojednaným zpětným odkupem (čili tzv. repo obchod), jak vás Svobodné fórum informovalo již v březnu 2016. V takovém případě mělo Čapí hnízdo po celou dobu zůstat v účetnictví Babišova Agrofertu a na dotaci by tak nesporně nemělo nárok.