![](https://www.forum24.cz/wp-content/uploads/fly-images/93429/jakubcerny-100x100-c.png)
Trumpovy dny by mohly být sečteny, tedy pokud jde o prezidentské klání. Tento kandidát za Republikánskou stranu totiž pravděpodobně v roce 2005 pronesl pár odporných vět o tom, jak si může jakožto hvězda dovolit cokoli vůči ženám. Když jste hvězda, nechají vás prý dělat všechno.
Nahrávka obsahuje více, i velmi hrubých vyjádření, ale nebudeme dělat reklamu. Problémem pro Donalda Trumpa je, že se nahrávka objevila právě teď, v pátek odpoledne amerického času, a to v The Washington Post a na NBC News.
Během prvních pár hodin se od Donalda Trumpa odklonila řada jeho příznivců, ať už proto, že se jim zdají jeho slova vůči ženám neobhajitelná, nebo také proto, že se tím zřejmě výrazně zhoršují jeho vyhlídky na vítězství. Americké ženy jsou sice tradičně nakloněny trochu více levicovým Demokratům, nicméně podle průzkumů může rozhodnout každý hlas a kandidát Trump jistě svými výroky pěkně naštval i řadu mužů.
Pan Trump v reakci na zveřejnění nahrávky poukázal na to, že mu bývalý prezident Bill Clinton (manžel jeho rivalky a jeho, asi bývalý, kamarád) říkal na golfu mnohem horší věci. Nicméně se omluvil pro případ, že by se snad někdo cítil uražen.
Od chvíle, kdy bylo z matematických důvodů jasné, že primární volby uvnitř Republikánské strany vyhraje Donald Trump, získal bez váhání podporu (morální i finanční) od předsedy strany Reince Priebuse. Ten se však teď nechal slyšet, že by se nikdy o žádné ženě nemělo mluvit takovým způsobem.
Jak upozorňuje The Wall Street Journal, ještě během večera o panu Trumpovi opovržlivě promluvili další významní Republikáni: jeho rivalové z primárek Marco Rubio a Ted Cruz, někteří ze senátorů, kteří letos znovu kandidují, či oba zatím poslední kandidáti na amerického prezidenta, tedy Mitt Romney a John McCain. V případě dlouholetého senátora McCaina to možná není tak překvapivé. Donald Trump před pár měsíci prohlásil, že si ho neváží jako válečného veterána, protože padl do zajetí, zatímco on upřednostňuje vojáky, kteří se zajmout nenechali. Překvapivé však je, že slova opovržení zazněla i od Mitta Romneyho, který byl Trumpovým hlasitým podporovatelem.
Svobodné fórum zaznamenalo na facebooku slova znechucení také od dcery bývalého amerického viceprezidenta Dicka Cheneyho Liz Cheney, která letos kandiduje za Republikány do dolní komory amerického parlamentu, a také od guvernéra Scotta Walkera. Dick Cheney přitom Donalda Trumpa přes všechny své výhrady podpořil jako jeden z prvních. Scott Walker je zase nesmírně oblíbeným pravicovým guvernérem spíše levicového státu Wisconsin. Pan guvernér kandidáta Trumpa nakonec jednoznačně podpořil a objevil se s ním i na pódiu, ačkoli ho pan Trump dříve kritizoval za jeho politiku úspor. Ve Wisconsinu má navíc v neděli proběhnout akce zmíněného Reince Priebuse a předsedy dolní komory parlamentu Paula Ryana, který odsud pochází. Pozvání dostal i pan Trump, avšak Paul Ryan mu teď podle NBC News doporučil, aby nechodil.
Donaldu Trumpovi také hrozí, že se od něj odvrátí jeho podporovatelé z řad významných evangelických duchovních. Jak informuje The Wall Street Journal, jeden z nich, dosud velký podporovatel Donalda Trumpa, požádal média, aby mu dala čas si vše promyslet, zatímco jiný uvedl, že věřící lidi zajímá spíše ochrana nenarozeného života, obrana náboženské svobody, zrušení federálního financování potratů a boj proti íránskému jadernému programu než nějaká deset let stará nahrávka soukromého rozhovoru.
Republikánská strana je společně s českou ODS členem Mezinárodní demokratické unie. Je to strana, která podporuje ekonomickou svobodu bez ničivých regulací, nesouhlasí s bezbřehým zadlužováním, zejména ne s takovým, jakého se dopustil současný prezident Barack Obama (Demokratická strana), žádá nízké daně (které si budou moci ve větší míře určovat jednotlivé státy na úkor federální vlády), aktuálně protestuje (dokonce spolu s některými politiky z Demokratické strany) proti uvolnění sankcí vůči nebezpečnému íránskému režimu, které povede jedině k výrobě jaderných hlavic či bomb a také k soutěži v jaderném zbrojení v této nestabilní části světa. Jsou to právě Republikáni, kteří chtějí ochránit Evropu obranným systémem proti balistickým střelám (jehož část měla být umístěna v Brdech), ať už z Íránu, nebo třeba z Pákistánu (kdyby se tam někdy chopila moci teroristická organizace Taliban společně s al‑Qaedou) či ze severokorejských ponorek. Většina Republikánů je dlouhodobě proti vojenským dobrodružstvím ve světě, pokud má být jejich cílem pouze obnovení demokracie či vyřešení sporů mezi dvěma mocenskými tábory, nicméně stejně tak je většina Republikánů pro rázné zakročení vůči nebezpečným režimům či teroristickým skupinám. Republikáni podporují raději energetickou soběstačnost než zvířátka žijící nad ložisky surovin. Jsou zpravidla pro přísnější tresty za zločiny než jejich protivníci z řad Demokratů. Nechtějí ničit živnostníky a jejich pracovní místa. Naopak si jich váží. Nepodřizují vše boji proti dlouhodobým změnám klimatu, protože si uvědomují, že pouze bohatá společnost bude schopná takové problémy v budoucnosti uspokojivě řešit.
Taková strana má samozřejmě celou řadu zkušených a charakterních členů, kteří by se mohli ucházet o křeslo a stůl v Bílém domě. Donald Trump je podle většinového názoru ve straně jednoznačně lepším kandidátem než jeho soupeřka Hillary Clintonová, ani nemluvě o stávajícím prezidentu Baracku Obamovi nebo snad dokonce o radikálně levicovém Berniem Sandersovi, který byl uvnitř Demokratické strany největším rivalem paní Clintonové. Pan Trump má totiž s výjimkou mezinárodního obchodu pravicové ekonomické názory a ohledně zahraniční politiky je alespoň tvrdým podporovatelem znovuzavedení sankcí vůči íránskému diktátorskému režimu a přeje si, aby americká armáda začala tvrdě bojovat proti teroristickým skupinám hlásícím se k nebezpečnému výkladu islámu.
Značná část republikánských představitelů (vlivných politiků apod.) však Trumpovou kandidaturou vůbec není nadšena. Donald Trump často mění své názory, rád uráží ženy i některé národnostní skupiny, považuje se za kamaráda ruského prezidenta a také má levicové názory na válku v Iráku (byť by tam sám chtěl poslat armádu do boje s bývalou iráckou al‑Qaedou čili dnešním Islámským státem). Mnohými politiky napříč politickým spektrem byl kritizován za svůj plán na nevpouštění jakýchkoli muslimů do Spojených států, byť by se jednalo o spojence (např. bojovníky proti Talibanu či egyptské stoupence bývalého prezidenta a našeho spojence Hosniho Mubaraka) a byť by přišli do Spojených států třeba jako uznávaní lékaři, inženýři a tak podobně.
Politici by měli poznat na vlastní kůži, že je nenecháme, aby si dělali, co se jim zlíbí, jen proto, že souhlasíme s jejich daňovou reformou, nebo proto, že má jejich politický konkurent ještě horší názory. Republikánská strana má dostatek schopných lidí a nemá tak zapotřebí se klanět Donaldu Trumpovi.