Jméno Al Capone budilo ve dvacátých letech dvacátého století respekt a strach. Neblaze proslulý mafián totiž stál za mnoha hrůznými zločiny, které se tehdy v Americe postižené prohibicí udály. Najde se ovšem žena, která na Caponeho vzpomíná s láskou a jeho jednání omlouvá. Píše o ní britský deník Daily Mirror.
Deirdre Caponeová mluví o svém strýci jako o správném chlapovi, který rozhodně nebyl monstrem, za něž ho mnozí považují. Místo vražd, které nařídil, raději mluví třeba o tom, jak ji učil vařit špagety. „Pokud drží, jsou hotové, když sklouzne, ještě musíš počkat,“ vzpomíná dnes osmdesátiletá žena, jak házeli těstoviny na zeď a Al jí radil. „Miloval vaření,“ dodává.
O svém strýci hovoří Deirdre také jako o citlivém člověku. Nemyslí tím však, že by obávaný mafián dával najevo svou slabší stránku. „Byl citlivý na svou jizvu, nenáviděl ji,“ vzpomíná Caponeho neteř. „Pokoušel se ji skrýt, kdykoliv to šlo. Nepřipouštěl si, že by nebyl perfektní,“ dodává.
Deirdre také vzpomíná, proč Al nosil stále stejnou pokrývku hlavy. „Když někde uvidíte obrázek mého strýce, má na sobě bílý klobouk. Důvodem je, že miloval kovbojské filmy a v nich hodní muži vždy nosili bílé klobouky,“ vysvětluje Caponeová.
Svého strýce sice považuje za mafiána, ale brání ho. Například s masakrem na Valentýna v roce 1929, při němž zemřelo sedm lidí, má podle ní pramálo společného. „Neexistují vůbec žádné důkazy o tom, že by někdy někoho zavraždil,“ říká Deirdre. Uznává však, že některé lidi zabít nechal, ale to prý musel.
Sama neteř nejnebezpečnějšího gangstera první poloviny minulého století neměla jednoduchý život. Přestože jí otec změnil příjmení na Gabrielová (Alovo druhé jméno), brzy vyšlo najevo, že je z Caponeho rodiny. „Nikdy jsem nebyla pozvána na žádný večírek. Kdybych se pokusila uspořádat oslavu narozenin, nikdo by na ni nepřišel,“ vzpomíná.
Na černou ovci rodiny přesto stále vzpomíná s úctou. Konec Caponeho života byl prý pro strýce složitý. „Nemohl ani mluvit o tom, jak hrozné to bylo v Alcatrazu. Když jsem tam sama šla jako návštěvník, rozplakala jsem se, když jsem viděla velikost jeho cely a podmínky, ve kterých musí žít,“ říká Deirdre.
Mimo jiné ostrovnímu vězení přičítá vinu za Caponeho špatný duševní stav na sklonku života. Údajně za něj mohly injekce rtuti, které dostával kvůli syfilidě, jíž byl nakažen.