
Jaroslav Faltýnek a Andrej Babiš si gratulují ke zvolení na sněmu ANO FOTO: ČTK
FOTO: ČTK

O tom, že je situace kolem Agrofertu vážná, svědčí zvýšená pohotovost v jeho mediální divizi. Zatímco čtenější Mladá fronta DNES se stále snaží kauzu bagatelizovat, Lidové noviny věští, že jde do tuhého. Avizují kobercový nálet na Čapí hnízdo s tím, že policie vyšetřuje zhruba dalších deset podezřelých. Podvod se měl odehrát s Babišovým vědomím.
Uprostřed léta vybuchl politický šrapnel. Žádost o vydání Andreje Babiše a Jaroslava Faltýnka k trestnímu stíhání je prvním krokem, který zcela jistě může ovlivnit volby a povolební uspořádání. Policie musí mít skutečně pádné důvody, že se k tomuto mimořádně citlivému aktu odhodlala, jinak by čelila oprávněnému nařčení, že ovlivňuje politiku. Už dnes čelí útokům s cílem její počínání znevěrohodnit.
Zeman s Babišem stojí a padá
Fascinující jsou úvahy různých politologů a sociologů, že tato kauza Babiše nepoškodí, či mu dokonce pomůže. To dnes nikdo neví. Jak si mohou být tak jisti? Jak mohou vědět, co mají policisté v rukávu? Nabádají snad a priori veřejnost, že je tato kauza „cinklá“, zatímco například nedávná razie bývalých Šlachtových detektivů ve věci údajných dotačních podvodů v aféře Pelta, zasahující hlavně ČSSD, je v pořádku a nic neovlivňuje?
[ctete]143343[/ctete]
Tito opinion makeři spoluvytvářející veřejné mínění podobnými výroky jen vědomě či nevědomě slouží oligarchovi v roli užitečných idiotů. Mnohem závažnější je však postoj prezidenta Miloše Zemana. Pokud dnes tvrdí, že jmenuje premiérem potenciálně trestně stíhanou osobu, pokud vyhraje volby, je to jen další jasný důkaz mocenského propojení Hradu s Agrofertem, a jejich společného podílu na současném stavu.
Nehoráznost tohoto postoje vynikne v porovnání s prezidentovým chováním po demisi vlády v roce 2013, kdy odmítl jmenovat pravicovou stojedničku z důvodu probíhajícího vyšetřování, ačkoli v té době nebyl (a dodnes není) nikdo z ministrů obviněn. Zeman zřejmě půjde tak daleko, že hypoteticky Babiše jmenuje premiérem, i kdyby neměl žádný koaliční potenciál, a možná by mu zbývala jen tolerance komunistů. Chová se tak, jako by s Babišem stál a padal.
S Babišovým vědomím
O vážnosti situace svědčí aktivizace deníků vydavatelství Mafra. Zejména Lidové noviny (12. 8. 2017, „Kobercový nálet na Čapí hnízdo“) až překvapivě věští rostoucí potíže a na titulní straně informují, že policie má v hledáčku dalších přibližně deset lidí spojených s Babišovým podnikáním.
„Z širokého záběru prověřovaných lidí vyplývá indicie, že podle policie bylo získání unijní podpory od začátku podvodné, farma se vydělila z holdingu účelově, aby jako malá či střední firma na dotaci dosáhla. Vše se prý dělo s Babišovým vědomím. Klíčovým argumentem by v tom měl být jeho podpis pod ručením Agrofertu za úvěr, který si farma vzala u české pobočky banky HSBC,“ píše deník.
Mezi dalšími podezřelými jsou podle zdrojů Lidových novin a serveru Seznam čerstvá Babišova manželka Monika (o to zpupněji dnes vyznívá jejich veselka na Čapím hnízdě), jeho švagr Martin Herodes nebo Jana Mayerová s Josefem Nenadálem. „Poslední dva jmenovaní podávali jako členové vedení Farmy Čapí hnízdo v roce 2008 žádost o dotaci. Poslední, co by se podle zákulisních informací ještě mělo udát, je obstavení majetku někoho z podezřelých ve výši až 50 milionů korun,“ uvádí deník.
Kauza účelově před volbami?
Konglomerát Agrofertu stejně jako jeho kolaboranti v jiných stranách typu lidovce Jiřího Čunka zpochybňují načasování kauzy před volbami. Jako by zrovna Babišův tisk masivně nepracoval s úniky ze živých policejních spisů a průběžně neorganizoval kampaně proti majitelovým soupeřům, volby nevolby. Že se Čunek neozval už dřív, nejpozději v aktuální kauze Přibil?
Skutečnost, že v tomto případě nezpůsobili průtahy policisté z pražské hospodářské kriminálky, dokládají dokonce i Lidové noviny. Potvrzují slova pražské vrchní státní zástupkyně Lenky Bradáčové po její dohledové prověrce, že privátní subjekty procesně brzdily vyšetřování a dozorující žalobce Jaroslav Šaroch by si měl zjednat pořádek.
„Manažeři a právníci Agrofertu si v uplynulých měsících stěžovali na postup vyšetřovatelů – tedy pražské kriminálky a městského státního zastupitelství,“ píšou Lidové noviny. „Úřad Bradáčové v postupu policie a žalobců nenašel chybu a chování Imoby označil za ,neochotu k součinnosti‛. Toho se měla společnost dopustit tím, že nevydala na první výzvu kriminalistům úplné účetnictví farmy,“ dodávají s tím, že Babišova Imoba dnes Čapí hnízdo vlastní.
Audity kontrolují jen účetnictví
Stejně tak neplatí plošně šířená mytologie, že žádná z následných kontrol Farmy Čapí hnízdo nezjistila závažnější problémy. Veškeré kontroly a audity neprověřují okolnosti nabytí evropské dotace a uvedení správných údajů při samotné žádosti, ale pouze zda je správně vykazováno účetnictví.
Lidové noviny navíc upozorňují na končící vyšetřování Čapího hnízda Evropským úřadem pro boj proti podvodům (OLAF). OLAF sice nemůže trestně stíhat, ale jeho závěry mají velkou hodnotu pro české vyšetřovatele. „Kdyby agentura navrhla stoprocentní vrácení peněz, pro policii by to byl podpůrný argument, že se kolem Čapího hnízda odehrálo něco nezákonného,“ píše deník. Závěry vyšetřování má OLAF oficiálně zveřejnit nejdéle do konce roku, pravděpodobně se jen čeká na nástup nového šéfa úřadu. Jsou snad už policistům známy?
Faltýnek: Nevím, zda je z firmy farma
Impérium se ovšem nevzdá tak lehce a jistě chystá nějaké protikroky. Nesmí to být ovšem v rovině tragikomického rozhovoru Jaroslava Faltýnka v Mladé frontě DNES (12. 8. 2017), který se rozhodl sehrát roli naivního neználka. Po prokazatelných lžích Andreje Babiše o Čapím hnízdu, který se k němu zpočátku neznal, to jen posiluje pochybnosti o celém projektu.
[ctete]146238[/ctete]
Faltýnek coby člen představenstva firmy Agro ZZN Pelhřimov podepsal její prodej anonymním akcionářům. Vyšetřovatelé jsou přesvědčeni, že to učinil na přímý pokyn Andreje Babiše. Agro ZZN se pak mávnutím kouzelného proutku přes noc přeměnila na Farmu Čapí hnízdo, která požádala o spornou dotaci.
Babišova pravá ruka v rozhovoru tvrdí, že o ničem neví a všechno jsou jen spekulace. „Agrofert, kde já jsem seděl v představenstvu, prodal svou nepotřebnou dceřinou společnost. A co se dál dělo s tou společností, to já nevím. To se mě nijak netýká. Jestli se z té firmy stala farma a žádala o dotaci, to já nevím.“ Dá se mu věřit?
Předvolební dárek pro Babiše?
Šéfredaktor Mladé fronty DNES Jaroslav Plesl jde ještě dál a ve svém komentáři doufá, že se příznivci hnutí ANO nenechají zviklat.
„Důležité totiž v tuto chvíli není, co přesně se kolem Babiše a Čapího hnízda děje, nýbrž to, jaká je společenská nálada. A ta je na straně Andreje Babiše, protože velká skupina voličů se už dávno rozhodla, že příležitost vést vládu by měl dostat někdo, jako je on. S tím žádné vydání, vyšetřování ani stíhání nehne. Z tohoto hlediska obdržel Babiš od policie, státního zastupitelství a vbrzku zřejmě i od kolegů z poslanecké sněmovny krásný předvolební dárek – bude moci i nadále vystupovat jako mučedník a bude mít v ruce další důkaz,“ píše Plesl optimisticky.
Otázkou však je, kolik voličů tvrdého jádra ANO ve skutečnosti je, zvláště když se průzkumy často mýlily. Mnozí z nich protestní hnutí volili proto, že jim vadily kauzy a chování tradičních stran. Dnes se relativně rychle ukazuje, že sázkou na hnutí ANO nebude líp, přesně naopak. Nicméně jistá setrvačnost uvažování a mučednický marketing mohou u specifické části veřejnosti vykonat své. Bude to však stačit na sestavení vlády?