Speciální studie, která se zabývala tím, jaký vliv má složení látky na přežití koronaviru na ní, ukázala důležitá data. Jak informuje New York Post, velké riziko představují především textilie, které se používají ve zdravotnictví.
Studie se zabývala polyesterem, směsí bavlny a 100% bavlněnými tkaninami. Prvně jmenovaný představoval největší možnost přenosu, a to i po 72 hodinách. Na bavlně vir vydržel jeden den, ze směsi bavlny zmizel za šest hodin.
Autorka výzkumu Dr. Katie Lairdová se obává, že výsledky jsou nebezpečné vzhledem k oděvům, které nosí zdravotníci. „Naše zjištění ukazují, že tři z nejčastěji používaných textilií ve zdravotnictví představují riziko přenosu viru,“ řekla mikrobioložka v rozhovoru pro web univerzity v Leicesteru. „Pokud si zdravotní sestry a pracovníci ve zdravotnictví vezmou uniformy domů, mohou zanechávat stopy viru na jiných površích,” dodala.
Oblečení, které si zaměstnanci nemocnic donesou domů navíc nejde dostatečně vydezinfikovat v normální pračce. Proto by bylo nejlepší, aby se zdravotníci vyhnuli nošení pracovního oblečení mimo nemocnici.
„Tento výzkum posílil mé doporučení, aby byly všechny uniformy lidí, poskytujících zdravotní péči, prány na místě, tedy v nemocnicích. Popřípadě v průmyslové prádelně,“ říká Lairdová. „Tyto metody praní jsou dostatečné. Sestry a zdravotničtí pracovníci se tak nemusí obávat možného přenosu viru do svých domovů,” dodává přední výzkumnice.