
Alena Schillerová a Andrej Babiš FOTO: ČTK
FOTO: ČTK

Pokud premiér Bohuslav Sobotka tvrdí, že nástupce ministra financí Andreje Babiše nesmí být propojený se zájmy Agrofertu, jeho náměstkyně Alena Schillerová tuto podmínku vylučuje. Do této doby působí jako Babišova pravá ruka a ochranný štít odklánějící jakoukoli kritiku resortu. Její zájem na rozkrytí všech podezření, která se kolem jejího šéfa a Agrofertu nahromadila, je nulový.
„Na jedné straně by to neměl být člověk spojený s Agrofertem, protože to je jádro problému. Druhá věc. Nepokládám za šťastné, pokud by to byla nominace někoho, kdo je odpovědný za to, že některé věci nefungovaly a byly zablokované. Nám vadí, že finanční úřad nebyl schopen zahájit správní řízení vůči Agrofertu a panu Babišovi ve věci, kde se jedná o daňové úniky. A paní Schillerová je s tím velmi těsně spojena,“ vyslovil své pochybnosti místopředseda ČSSD Lubomír Zaorálek a napodobil tak skepsi kolegy Milana Chovance.
Krize skončí?
Andrej Babiš však kritiku Schillerové odmítá a stále trvá na svém. „Tento návrh jsem poslal panu premiérovi, ať jej donese na Hrad. Já budu odvolán, ona jmenována. Krize skončila. To je jednoduché. Pokud by premiér s tímto mým návrhem nesouhlasil, potom už potřetí flagrantně poruší koaliční smlouvu,“ uvedl pro Právo.
[ctete]124066[/ctete]
Způsob, jakým se šéf hnutí ANO smířil se svou rezignací (kterou ještě před několika dny důrazně odmítal), pokud na jeho místo půjde Schillerová, je sám o sobě varující. Stejně jako náhlý souhlas prezidenta Miloše Zemana, který jeho odvolání obstruuje. Změna by byla v takovém případě jen kosmetická. Babiš by resort dále ovládal, stejně jako neztrácí kontrolu nad Agrofertem ve svěřeneckých fondech. Důvody jeho odvolání by zamířily do vytracena.
Navíc by mohl v klidu a plné míře rozehrát předvolební kampaň ublíženého chudáka, který to s lidmi myslí dobře, a „zkorumpovaný matrix“ tradičních stran ho chce zničit. Proč vyvolává nominace Aleny Schillerové vážné otazníky?
Vazby na ANO. Nepravdivé jsou argumenty, že Schillerová je „nezávislou odbornicí“, která nemá s ANO nic společného. Podle serveru Neovlivní je její dcera Petra Rusňáková brněnskou zastupitelkou za hnutí ANO. V jihomoravské organizaci ANO má významné postavení i zeť Aleny Schillerové a podnikatel David Rusňák. Týdeník Euro uvedl, že Rusňák daroval hnutí ANO před komunálními volbami 1,5 milionu korun, jeho manželka mu věnovala 200 tisíc.
Šetření korunových dluhopisů. Schillerové je především vytýkáno, že spolu s ředitelem jí podřízené finanční správy Martinem Janečkem brzdí důkladné šetření kauzy korunových dluhopisů. Andrej Babiš je nápadně výhodně nakoupil od Agrofertu, aby se vyhnul placení daní. Tvrzení, že finanční správa je dnes nezávislý úřad, nikdo soudný věřit nemůže.
Psychologický blok, že Janeček vyšetřuje svého nadřízeného, který jej do funkce dosadil, nezruší ani vedení resortu Schillerovou, potýkající se s totožným střetem zájmů. Její předchůdkyně Simona Hornochová dnes tvrdí, že ke zneužití práva a sjednání neoprávněné daňové výhody v tomto případě došlo. Že by k podobnému závěru dospěla Schillerová, je z říše fantasy.
Evropské dotace. Otazníky visí i nad součinností ministerstva financí v jiné kauze Čapí hnízdo, kterou vyšetřuje i Evropský úřad proti podvodům (OLAF). Zde se Babiš znovu nachází v konfliktu zájmů, protože ministerstvo financí je garantem správnosti čerpání evropských dotací. Vnitřní audit resortu nedospěl k žádnému závěru a byl kritizován, že opomenul řadu závažných a snadno dohledatelných údajů.
Naopak náměstek ministra financí Tomáš Vyhnánek zadal úřednici Barboře Boschat úkol, aby v Bruselu zjistila stav vyšetřování dvou kauz spojených s Andrejem Babišem. Šlo nejen o Čapí hnízdo, ale i o změnu pravidel pro čerpání dotací zvýhodňující velké chemické firmy, prolobbovanou místopředsedou představenstva Agrofertu Petrem Cingrem. Boschat tak učinila proti předpisům za zády svých nadřízených Ladislava Janáka a Martiny Uhrinové, kteří kvůli tomu podali stížnost. S oběma bylo zahájeno kárné řízení a přišli o funkce, zatímco Boschat povýšila.
Podezření z bankovních manipulací. Ministr financí současně čelí trestnímu oznámení vinícímu jej z bankovních manipulací. Měl se jich dopouštět ve prospěch Agrofertu. Jeho podstatou je podezření ze zvýhodňování bank obchodujících se státem a současně s jeho firmami. Důvod se nabízí: Agrofert dluží bankám astronomických 25 miliard korun. A teď by se měly odkrývat karty?
Vyšetřování EET. Letos se rozjelo i vyšetřování okolností přidělení zakázky na EET bez výběrového řízení. Trestní oznámení směřuje na finanční správu, která nakoupila software pro EET zajišťující komunikaci mezi úřadem a podnikateli, a není schopna vysvětlit, jakým způsobem tuto zakázku získala společnost IBM. Policie by měla prověřit i možný střet zájmů ministra financí, který je současně soukromým zákazníkem IBM. Ta totiž dodává některé systémy i společnostem v koncernu Agrofert. Ani tady se nedá očekávat příliš aktivní přístup lidí dnes úzce propojených se svým nadřízeným.
Symbol represe podnikatelů. Schillerová je v neposlední řadě symbolem zavádění represivních byrokratických nástrojů typu EET či kontrolních hlášení DPH. Za jejího působení finanční správa nadužívá tzv. zajišťovacích příkazů, likvidujících řadu poctivých podnikatelů exekucí jejich hotovosti. Nezákonnost postupu finanční správy konstatoval i Nejvyšší správní soud, který řadu těchto nedůvodných příkazů ruší. V jakobínském pojetí Schillerové a Janečka jsou všichni podnikatelé podezřelí zločinci či potenciální bílí koně.
Otazníky nad odborností. Ačkoli si ministerstvo financí EET chválí, její spuštění provázel výkladový chaos. Ve skutečnosti zkomplikovalo život tisícům drobných podnikatelů a završilo likvidaci společenského života hlavně na venkově. Ministerstvo uvádí zavádějící informace o očekávaných výnosech EET, které se nepotvrzují. Schillerová se dokonce postavila za ministra poté, co sám zrušil udavačský web finanční správy. Prý o této „marginálii“ nevěděl, což není věrohodné s ohledem na fakt, že o tomto webu média referovala minimálně měsíc před jeho startem.
[ctete]116375[/ctete]
Situace kolem ministra financí je opravdu bizarní. Donedávna pro členy vlády platila presumpce viny, odcházeli při sebemenším podezření. Najednou to neplatí a počínaje obejitím lustračního zákona se oligarcha pořád chová tak, jako by měl proti ostatním nějaké výsadní postavení. Čím více pádných důvodů k odstoupení se kolem něj vrší, tím zuřivěji se rezignaci brání. Bojí se snad, jaké kostlivce by ve skříních objevil nástupce, který by nebyl jeho poslušnou loutkou?
Proto nelze vyloučit scénář, který se údajně objevuje v kuloárech ČSSD a KDU-ČSL. „Nejlepší by bylo, aby se uvolnily resorty ministerstva financí a spravedlnosti, aby tam nesedělo ANO. Aby bylo jasné, že tam není nikdo, kdo může ovlivňovat vyšetřování finanční správy a úniků informací od policie,“ řekl Právu zdroj blízký vedení KDU-ČSL.
Má pravdu. Dopadne to tak?