Všechno se pokazilo hned na začátku, protože Alena Schillerová nebyla u stvoření světa. Mohla mít doplňující návrhy na zlepšení celého výtvoru. Nikdy ale není pozdě. Přes nepříliš slavné výsledky snah paní exministryně na ministerstvu financí uděluje politička dál rady, jak by se to mělo dělat.
Na twitteru exministryně napsala, že podle predikce ministerstva financí se reálné mzdy Čechů ani v roce 2026 nevrátí na hodnoty roku 2019. „Může za to jejich pokles dosahující 10 % v letech 22-23. To už je v kombinaci s rekordním propadem reálné hodnoty úspor za stejné období taková facka, že by bez zrušení superhrubé mzdy pro mnohé znamenala K.O.,“ dodala Schillerová.
Alena Schillerová je velmi asertivní osoba, lidově se tomu říká omyvatelná, splachovací, drzá, a výroky o tom, že někde nejsou nebo nebudou peníze, by radši neměla moc vypouštět.
Petr Fiala je premiérem od 28. listopadu 2021. Státní rozpočet na konci roku 2021, tedy rozpočet Babišovy vlády, skončil ve schodku 419,7 miliardy korun. Rok předtím byl schodek rozpočtu 367,4 miliardy. Činovníci ANO (sociálních demokratů už se nikdo na nic neptá) se mohou vymlouvat na koronavirus a kompenzace, které s tím souvisely. To by byl platný argument, pokud by se neprokázalo, že 90 procent mimořádných výdajů s covidem nesouviselo, jak uvedl Nejvyšší kontrolní úřad.
„NKÚ ve výroční zprávě poukazuje na tempo nárůstu státního dluhu, které může mít vážné dopady na udržitelnost veřejných financí. Hospodaření státního rozpočtu v roce 2021 skončilo schodkem dosahujícím téměř 420 miliard korun, což byl nejhorší výsledek hospodaření v historii ČR… Téměř 90 % meziročního nárůstu celkových výdajů nesouviselo s výdaji vynaloženými v souvislosti s onemocněním covid-19.“
Pokud jde o reálné mzdy, Jiří Rusnok, člen Národní ekonomické rady vlády, to vidí zřejmě jinak než exministryně. „Já myslím, že když se podíváme na ty reálné mzdy právě toto poslední zmiňované čtvrtletí, tak tam je vidět, že rychleji rostly mzdy ve veřejném sektoru než právě mzdy v soukromém sektoru čili rozhodně ten hlavní zdroj není škrtání, je to prostě recese české ekonomiky, která je ovšem v naprosté většině importovaná, není z domácího původu,“ říká Rusnok.
„Loňský pokles české ekonomiky odráží kondici jejích největších obchodních partnerů, zejména Německa a dalších zemí eurozóny. Letos očekáváme stagnaci jak evropské, tak i české ekonomiky,“ uvedl Jiří Moser z PricewaterhouseCoopers. Dodal, že očekává oživení k závěru roku. Projevit by se mělo až v následujících letech.
Podle ekonoma Petra Janského z Institutu ekonomických studií Fakulty sociálních věd UK se příčiny problémů dají shrnout jednoduše. Deficit je důsledkem „nízkých daní a vysokých výdajů“.
Největší položkou státního rozpočtu jsou důchody, každoročně asi 600 miliard korun. Řešením by mohlo být zvyšování důchodového věku, snižování valorizace penzí a snižování nově přiznaných důchodů. Kolem toho ovšem opozice dělá peklo, stejně jako kolem úvah o zvýšení daně z nemovitostí. V prosinci 2020 poslanci schválili daňový balíček a snížili příjmy státu o 100 miliard. Tyto peníze dnes tvoří v podstatě polovinu strukturálního deficitu.
Na všechny argumenty se dá posměšně odpovědět, že se nelze pořád vymlouvat na bývalou vládu. Kdyby to byly výmluvy, byla by to pravda. Takhle to ale připomíná situaci, jako kdyby někdo odpálil kus mostu bombou a pak si stěžoval, že to někdo rychle neopravil. Že ten dluh bude mít dlouhodobé následky, se psalo předem, není to pozdní moudro. Stejně do toho zkázonosní politici ANO a ČSSD šli, a teď křičí o asociální vládě Petra Fialy. Z druhé strany se ozývají stoupenci „autentické pravice“, že takhle si to nepředstavovali a že von Hayek, Friedman, Thatcherová a Reagan by všem ukázali. Abychom ještě jednou použili řeč lidu, jsou všichni chytří jak rádio.
Alena Schillerová a její zkázonosný domovský útvar ANO by se mohly se svými radami přesunout do státu Západní Sahara a tam jim pomoci. Pokud tam mají nějakou ekonomiku a stáli by o to.