Působení Aleny Schillerové na ministerstvu financí vejde do dějin jako období, kdy se Česká republika rekordně zadlužila. Jako doba, kdy ministerstvo chtělo vybírat více daní a současně vedlo svoji válku proti podnikatelům v podobě EET a dalších lahůdek. Kdo by si myslel, že se bude snažit Schillerová nenápadně zmizet z ministerstva i státního bytu na lukrativním místě v centru Prahy, ten by se pletl. Alena Schillerová sice nebyla příliš úspěšná v krocení státního dluhu, rozhazování jí ale šlo a dokonce vymyslela, jak bude škodit státní pokladně i po svém odchodu.
Když se ukázalo, že Schillerová už určitě ministryní nebude, tedy když ona a její kolegové z Agrofertu prohráli volby, začalo ministerstvo financí rychle vypisovat výběrová řízení na řadu i dlouhodobě neobsazených pozic. Upozornil na to server Seznam Zprávy. Jde přitom o místa s mnohdy vysokým platem.
Výběrová řízení vypsalo ministerstvo financí dokonce i po podání demise vlády. Řada míst, která hodlá Schillerové ministerstvo obsadit, nebude možné jen tak zrušit, jde o pozice pod služebním zákonem. Navíc termíny nástupu nových lidí jsou až v příštím roce. Paradoxně se tak stane, že Schillerové podřízení budou přijímat lidi, se kterými potom bude muset nový ministr Zbyněk Stanjura spolupracovat a nebude je moci vyhodit.
A právě Stanjura Schillerovou vydatně kritizuje. Obává se toho, že si končící ministryně jen chce uložit na lukrativní pozice své kamarády z ANO. Stanjura se zlobí také kvůli tomu, že chtěl dlouhodobě neobsazené pozice jednoduše zrušit kvůli úsporám a snížení počtu zaměstnanců. „Je to popření nepsaných pravidel politické soutěže, podle nichž vláda a ministři v demisi už nemají dělat žádná zásadní rozhodnutí před svým odchodem a předáním moci,“ řekl Zbyněk Stanjura Seznam Zprávám.
Aktuálně tak ministerstvo financí hledá několik ministerských radů včetně toho vrchního, hledá také členku představenstva a finanční ředitelku společnosti ČEPRO. Pozice jako dělaná pro samotnou Alenu Schillerovou. Holding, který ve sněmovně končící ministryně zastupuje, je totiž silně provázán právě se společností ČEPRO, jíž za velmi kritizovaných podmínek dodává Agrofert příměsi povinně míchané do nafty.