Poslankyně za Babišovo ANO a jeho oficiálně potvrzená „tvář“ Alena Schillerová se pustila do politologických úvah. Dopadlo to jako vždycky. Nebyly to ale složité myšlenky, můžeme bez rizika předpokládat, že by to zvládla i v angličtině, a pak by to mohlo jít do světa.
Své objevy světu sdělila v rozhovoru pro Blesk. „Já si říkám, pragmatismus, selský rozum, to jsou pro mě věci. Než říkat, co je levicové, co je pravicové, co je na středu a kdo je tam. Ne. Já si myslím, že ta politika má být hlavně pro lidi,“ vyložila své pojetí politického spektra tvář ANO a exministryně.
Alena Schillerová v Epicentru: „Pragmatismus, selský rozum, to jsou pro mě věci. Než říkat, co je levicové, co je pravicové a kdo je na středu, kdo je tam, ne. Já si myslím, že ta politika má být hlavně pro lidi.“
Sledujte #Epicentrum s @alenaschillerov 👇https://t.co/zrg0m0N1L3 pic.twitter.com/vVUc1jnRro— Blesk Zprávy (@Blesk24) February 10, 2023
Pak tato tvář ANO mluvila o paušální dani pro živnostníky a politovala je, že musí moc papírovat. Na to poslední si vzpomněla po osmiletém působení útvaru vedeného Andrejem Babišem ve dvou vládách skutečně brzo. Ale příště, příště už to určitě dopadne, když jim to někdo svěří! (Třeba nějaké pokladny do provozoven by se mohlo živnostníkům přikázat koupit a pořádně potenciální sprosté podezřelé zmáčknout, když nevydají povinný papírek.)
To jsou ale jen takové drobné lapálie s všelijakým zaklekáváním a dozorováním, nic tak překvapivého. O něco pozoruhodnější je vzývání „pragmatismu“ a „selského rozumu“ a opuštění představy, že přece jen i v 21. století něco jako pravicovost a levicovost existuje. Bez nějakého předznamenání, že jedno je dobré a druhé špatné. Přes filosofické výhrady k jednomu i druhému hodně záleží na tom, kdo se toho chopí, nakolik bude dogmatický, jaká je místní kultura a o co jde doopravdy.
Spíš to vypadá, že v ANO už nevyžijí z původního hesla o protikorupčním boji, což po mnoha trapných kauzách v samotném „hnutí“ už působí spíš komicky. Protože nějakou soudržnou ideu v politické divizi Agrofertu nemají, kromě představy, že Andrej Babiš má dál bohatnout a je třeba podojit stát na dotacích, je to tam myšlenkově od zdi ke zdi. Pragmatismus znamená, že zrovna uděláme to, co se bude aspoň krátkodobě líbit takzvaným masám. Selský rozum je floskule sloužící k zesměšnění kohokoli, kdo se snaží víc myslet, a snaha dělat všechno jako dosud a ono to snad nějak dopadne.
Selský rozum má nepochybně nějaké věčně platné myšlenky, třeba že při zatloukání hřebíku se tluče kladivem do hlavičky, kůň se zapřahá před vůz a neseje se o Vánocích. Ani takové samozřejmosti se nebraly někdy vážně, jak ukázaly experimenty sovětského akademika Lysenka a zemědělské reformy Nikity Chruščova.
Jak by ale i sedlák pochopil, ta ohromná díra ve státním rozpočtu vyrobená anonisty a sociálními demokraty zbytečným utrácením pod záminkou covidu a kašlání na energetickou bezpečnost způsobily pohromu, která se bude napravovat roky. Čtyři ministři zdravotnictví za covidu (a ten pátý byl tentýž jako ten první) nesvědčí nejen o selském rozumu, ale spíš o jisté nepříčetnosti a naprosté neschopnosti.
Teorie paní Schillerové moc nejde, praxe taky ne. Co teď s ní? Možná by mohla jít se svým selským rozumem pracovat někam k sedlákovi. Třeba by tam nějaké jednodušší práce zvládla, kdyby se jí to vysvětlilo a trochu se pak při práci pohlídala.