Manželka bezprověrkového Zemanova kancléře Vratislava Mynáře Alex Mynářová se rozhodla vyjádřit k situaci dole ve městě pod Hradem. Protože nejspíš na mnoha místech už dlouho osobně nebyla, oddala se svým fantazijním obrazům. Výsledek je legrační.
Paní Alex viděla fotku vedení města Prahy, chystajícího se vyvěsit duhovou vlajku. Tento hodně barevný předmět vyvolal v její hlavě bouři asociací. Hned nám na Facebooku napsala, co zjistila: „Duhová vlajka na budově pražského magistrátu vyvěšena, jak důležité! 🙄 Teď ještě dořešit okruh, dostupnost bydlení, parkování, díry v silnicích, plán investic, řádná výběrová řízení na pozice šéfů městských firem, transparentnost, no-go zóny na Václaváku a podobné maličkosti.“
Tady jedna z dvorních dam poněkud propásla příležitost mlčet. Ne že by se na pražské vedení v čele s pirátským primátorem nemohla snést vlna oprávněné kritiky. Jenže taky platí, že by si nejdříve měl někdo zamést před vlastním prahem. Za prarodiče a rodiče nemůžeme. Za děti v něčem ano, v něčem ne. Manžela si ale vybrala sama a je to poměrně známé kvítko. Pokud jde o transparentnost, měla by to nejspíš probrat doma v obýváku s panem Vratislavem. Nejdřív se ho zeptat, proč nedostal bezpečnostní prověrku. Taky proč při žádosti o ni dával potřebné podklady na poslední možnou chvíli, a tak rozhodování o ní protahoval. No nemá ji, nemá. To by se jako neprověřený neměl k některým skutečnostem dostat. Ale vzhledem k tomu, kdo je momentálně prezidentem, je to asi jedno.
Pak je tady taky to pořádání trhů na Hradě, což je dosti prestižní místo. Před dvěma lety jsme se mohli dočíst: „Na Pražském hradě za katedrálou svatého Víta se v adventním čase pravidelně konají trhy. Pořádá je firma Astacus, která patří Michalu Pechanovi. Prostory k pořádání vánočních trhů získal v roce 2015 a bylo to měsíc poté, co jeho zaměstnankyně poslala prezidentské Straně práv občanů Zemanovci sponzorský dar. Podobná situace se opakovala i v případě dalších jeho hradních pronájmů v následujících letech.“ (ct24.ceskatelevize.cz)
Taky tu máme dění v Lánech. Jednou těžba kamene, jindy jde o dřevo: „Dřevo z Lán neputovalo jen na pilu muže, který prodal Miloši Zemanovi pozemek. Aktuálně.cz a HN vypátraly, že šéf Lán Miloš Balák, který je stíhaný už za vývoz lánského kamene, prodává dřevo vytěžené v sídle prezidenta a přitom nelegálně skrývá množství i cenu. Řezivo za nejasných podmínek putovalo do Číny, k firmě Balákova zetě, nebo do pražské společnosti napsané na kadeřnici z moravské vesnice.“ (Aktuálně.cz)
Rovněž jsou tu nějaké ty osobní drobnosti. „Firmy propojené s kancléřem Mynářem v Osvětimanech mají potíže s více úřady. Firma Clever Management letos nevrátila ve stanovené lhůtě dotaci téměř šest milionů korun na dostavbu penzionu, který v Osvětimanech Mynář provozuje. Dotaci firma podle zjištění dotačního úřadu získala neoprávněně. V dubnu letošního roku upoutal Mynář pozornost médií i veřejnosti, když za nouzového stavu uspořádal ve své restauraci zabijačku. O případné sankci rozhoduje krajská hygienická stanice, Mynář ale už dostal pokutu 1300 korun od Státní veterinární správy za neregistrování prasete.“ (Novinky.cz)
Přidat bychom mohli ještě podivné okolnosti cesty Mynáře, Martina Nejedlého a Jaroslava Tvrdíka do Číny, kam pánové, co nemají mít nic společného se zahraniční politikou České republiky, vyrazili bez předchozího vědomí vlády na jakousi misi.
Prostě transparentnost.
Pokud jde o ty no-go zóny, tak nejznámější takovou je Pražský hrad, sídlo prezidenta Zemana (který ovšem většinu času tráví v Lánech) a místo řádění manžela paní Alex a kancléře Mynáře. Tam se z údajných bezpečnostních důvodů některé prostory zavřely a zbytek se obklopil kontrolními místy s detektory. Na to, že je Václavák údajně no-go zóna, tam tedy brouzdá docela dost lidí. Zvlášť co je to tam teď samá go zóna, tedy pěší se říká. Paní Alex to samozřejmě nemůže vědět, protože co by lezla mezi obyčejné pišišvory v podhradí, ale někdo by jí to třeba řekl, kdyby se pídila.
Tak až propídí pečlivě všechny zajímavé kšeftíky svého manžela a zjistí, jak je to s transparentností, může se tam vyrazit podívat. Jen aby to do důchodu stihla, má toho k prostudování dost.