Europoslanec Alexandr Vondra pokračuje v tvrdé kritice podivně se vlekoucího vyšetřování úniku kyanidu do řeky Bečvy. Firma DEZA z koncernu Agrofert tvrdí, že s tím nemá nic společného. Všechna vysvětlování a také postoj ministra životního prostředí Richarda Brabce z hnutí ANO považuje za podivné.
Na svém facebooku Alexandr Vondra v úterý napsal:
„Ekologická katastrofa v Bečvě – 2. díl. Minulý týden jsem se na FB ptal, zda je Agrofert jako majitel firmy DEZA a. s. opravdu nevinný, jak se veřejnosti snažil vsugerovat jeho mluvčí Karel Hanzelka. Reagoval jsem na jeho očividné lži o tom, že DEZA nemá s kyanidem nic společného, když je navýsost zřejmé (a sama DEZA to přiznává), že je nucena odbourávat kyanid při zpracovávání dehtu a benzenu. Diskuse probudila do té doby mlčícího ministra životního prostředí Brabce, který na twitteru oznámil, že má absolutní důvěru v ČIŽP a policii, které to vyšetřují, a že původce havárie bude znám ‚během hodin‘ (sic!). Hanzelka zároveň pohrozil trestním oznámením na ty, kteří havárii spojují s Agrofertem. Petr Gazdík tlaku podlehl a včera se Agrofertu veřejně omluvil. Já se omlouvat určitě nebudu, naopak se chci dál ptát:
1) Z ‚Integrovaného registru znečištění‘ na portálu Cenia, který je veřejně dostupný, vyplývá, že firma DEZA je společně s kolínskou Draslovkou a ostravskou Liberty (dříve Arcelor Mittal) největším znečišťovatelem vod kyanidem v ČR. Tady jsou údaje pro DEZA za poslední léta (v kg/rok): 2019 – 93 kg; 2018 – 60 kg; 2017 – 0 kg; 2016 – 200 kg; 2015 – 125 kg; 2014 – 192 kg; 2013 – 168 kg. Žádný jiný znečišťovatel kyanidem na Bečvě od ValMezu po toku výše za uvedené roky reportován nebyl. Navíc – celkový počet firem registrovaných v celé ČR jako znečišťovatel kyanidem je velmi malý (cca 10 až 15). Ptám se tedy, zda tvrzení o výpusti, do které posílá splašky vícero firem, není jen zastírací manévr, který má vyvolat nejistotu, získat čas a překlenout volby?
2) Za připomenutí stojí jiný, starší příběh: V září 2014 uhynuly na Labi v Lovosicích stovky ryb. Veřejnost poukazovala na Lovochemii, také vlastněnou Agrofertem. Ministrem životního prostředí byl už půl roku Richard Brabec, někdejší dlouholetý ředitel Lovochemie. ČIŽP, ve kterou má Brabec ‚absolutní důvěru‘ (jak by taky neměl, když po svém nástupu v roce 2014 vyměnil její vedení), tehdy obvinění Lovochemie odmítla. Zahrálo se to na čas do autu. V říjnu proběhly komunální volby, ve kterých ANO získalo v Lovosicích přes 40 %. Když se na mrtvé ryby zapomnělo, oznámila ČIŽP v únoru 2015, že Lovochemii udělila směšnou pokutu 100 tisíc Kč, protože se nakonec prokázalo, že ryby otrávil amoniak, který unikl z Babišovy chemičky. Současně Agrofert poskytl místním rybářům dárek, aby moc neremcali… Ptám se tedy, zda 6 let starý lovosický příběh není předobrazem toho, co vidíme teď na Bečvě?
3) Benevolence ze strany MŽP i ČIŽP vůči firmám z holdingu Agrofert je už pověstná. Případy promíjení pokut u masokombinátu Kmotr a zemědělské firmy Navos v Kroměříži nebo dramatického snížení mnohamilionové pokuty v případě přerovské Prechezy jsou dostatečně známy. Takže zbývá třetí otázka: Jak dlouho může mít důvěru v ministra i ‚jeho‘ ČIŽP česká veřejnost? Poznámka: reprodukuji obrázek, který koloval na twitteru, protože dobře popisuje situaci na místě…“
(Konec citace z facebooku Alexandra Vondry.)