Alternativní berlínský levicový deník s celoněmeckým dosahem TAZ (zkratka z německého Die Tageszeitung) přinesl článek Alexandry Mostýn, v němž autorka reflektuje podivnou roli prezidenta Zemana v uprchlické krizi.
Miloš Zeman v Čechách už dávno převzal rétoriku xenofobů, díky čemuž se i taková hnutí jako Pegida stávají společensky přijatelnými.
Již dlouhá léta – a to je také celkem dobře zdokumentováno – probíhá čilá výměna mezi úzce propojenými sítěmi německých a českých neonacistů. Nyní, jak se zdá, k sobě nalezli cestu i „dobří občané“ obou zemí: Pegida a český Blok proti islámu se na sobotních protestních akcích v Praze a Drážďanech hostily a oslavovaly navzájem.
Žádný div, že se vůdcům a vůdkyním Pegidy v Praze tak zalíbilo. Zatímco se od nich v německých mocenských kruzích drží všichni dál než na délku paže, u českých duchovních bratří jsou jim dveře otevřené dokořán: český prezident Miloš Zeman už dávno převzal rétoriku štváčů proti islámu, když ve svých projevech mluví o agresivních muslimských mužích, kteří hromadně obsazují Evropu.
Když se minulý listopad prezident Zeman postavil na jedno pódium s českými xenofoby a nechal si v exkluzivně vybraném publiku tleskat i od pozvaných Němců, tak tím v Čechách neligitimizoval pouze Blok proti islámu, ale i německou Pegidu.
V homogenním Česku vyvolala uprchlická krize mnoho strachu. I když na uprchlíky v zemi v podstatě nenarazíte, společenskou diskuzi již ovládají měsíce. A prezident Zeman se s radostí ujal role patrona těch, kteří tyto absurdní obavy ještě přiživují. Stal se tak morálním žhářem: začátkem října byl nožem napaden muslim, který již 14 let žil v Praze. Sobotní demonstrace Pegidy skončila žhářským útokem na alternativní centrum pro uprchlíky.
Diskuze kolem uprchlíků v Čechách ukazuje především jedno: prezident nemá zájem na tom, aby společnost sjednocoval. Zbývá si položit otázku, v čím zájmu ve skutečnosti jedná.