„I když jsou Vánoce pro mnohé svátky štěstí a spokojenosti, pro ty, kteří ztratili své milované, mohou být náročným obdobím. Obzvláště tento rok chápu, proč tomu tak je. V měsících, které následovaly po smrti mého milovaného Philipa, jsem čerpala velkou útěchu z vroucnosti a náklonnosti lidí, kteří ocenili jeho život a práci.“ Tato nezvykle emotivní slova zazněla 25. prosince 2021 ze záznamu tradičního vánočního proslovu královny Alžběty II. Byl to pro ni nepochybně těžký rok. Možná jeden z nejtěžších od doby, kdy usedla na britský trůn. Stalo se tak po nečekané smrti jejího otce, krále Jiřího VI., 6. února 1952. Tedy před sedmdesáti lety.
Bylo jí pouhých pětadvacet let, byla pět let vdaná a měla v plánu být zatím spíše manželkou zábavného, dominantního a šarmantního Philipa, vévody z Edinburghu. Smrt britského krále ji zastihla během úspěšné cesty do Kanady, USA, Austrálie a na Nový Zéland se zastávkou v Keni. Právě tam se dozvěděla, že se jí i jejímu manželovi ze dne na den mění život. Nemohlo to být jednoduché, Alžběta se ale okamžitě ujala nutných povinností a stala se britskou královnou. Po boku jí až do své smrti ve věku 99 let stál Philip. A doopravdy v dobrém i zlém.
Když se Alžběta narodila, byla až třetí v pořadí nástupnictví na britský trůn a příliš se nepočítalo s tím, že by se doopravdy mohla stát královnou. Jenže její strýc, starší bratr jejího otce Eduard VIII. se rozhodl abdikovat kvůli plánovanému sňatku s dvakrát rozvedenou Američankou Wallis Simpsonovou. Králem byl tehdy jen necelý rok (1936). A právě tehdy začalo být jasné, že Alžběta jednou bude v čele monarchie.
Velkou část 2. světové války strávily ona i její sestra Margaret na hradě Windsor, jelikož královská rodina odmítla evakuaci. V roce 1940 dokonce tehdy čtrnáctiletá dívka poprvé vystoupila v rozhlase, aby podpořila britské děti, a v roce 1945 se připojila k Ženskému pozemnímu pomocnému sboru.
Velká láska a velká zkouška
Za prince Philipa se Alžběta provdala v jednadvaceti letech. Nebylo to jednoduché, protože on sám nebyl finančně zajištěný, nenarodil se ve Velké Británii, a navíc nebyl členem anglikánské církve. Příliš vhodný také nebyl jeho později pověstný smysl pro humor, který čas od času způsoboval faux pas. I přesto si dvojice stála za svým.
Zasnoubená dívka si musela na svatební šaty ušetřit z přídělových kuponů. Novomanželům se brzy narodil syn Charles (1948), o dva roky později Anna, za dalších deset let, tedy v roce 1960 už jako královskému páru Andrew a v roce 1964 Edward.
Když zemřel Jiří VI. a manželé se vrátili do Londýna, musela se Alžběta zdržet v letadle, aby jí přinesli vhodné smuteční šaty. Svět ji sledoval, byla královnou. Bezkonkurenčně nejsledovanější událostí se ale stala až samotná korunovace, která se konala 2. června 1953. V televizi se na ni dívalo na tehdejší dobu neuvěřitelných 20 milionů Britů a dalších 12 milionů ji poslouchalo v rozhlase. Philip v té době opustil vojenskou službu a svoji ženu vždy, dokud mu to zdraví dovolovalo, doprovázel a byl jí oporou.
Královna 20. století
Vyjmenovat, co všechno se pojí se sedmdesátiletou vládou Alžběty II., znamená vyjmenovat nespočet změn, krizí, pnutí a turbulencí, které 20. a 21. století nabídla nejen ve Velké Británii – a to nevydá na jediný článek, ani na jedinou knihu. Královna zažila čtrnáct premiérů. S její vládou je spojeno logické zmenšování Commonwealthu a dekolonizace. Vždy zahajuje jednání parlamentu, vynechala pouze v letech 1959 a 1963 kvůli těhotenství. V roce 1981 na ni byl na Novém Zélandu spáchán atentát. Vyvázla bez zranění, úřady celý incident dlouho tajily. Podrobnosti se na veřejnost dostaly až v roce 2018. Jindy se zase do Buckinghamského paláce, až do její ložnice dostal cizí muž. Královna s ním deset minut hovořila. Ano, je to právě klid a rozvaha, čím byla Alžběta II. pověstná.
Královna také nekomentovala politiku a neposkytovala rozhovory, pouze vyjádření. Její dojmy a názory byly a zůstávají proto v podstatě bezednou studnicí dohadů a drbů. Tvrdí se například, že nesouhlasila s ekonomickou politikou Margaret Thatcherové, zároveň jí ale po odchodu z politiky udělila řád za zásluhy, Podvazkový řád a dorazila na oslavu jejích 80. narozenin. Přestože čtyři řady seriálu Koruna sledovaly na Netflixu desítky milionů lidí, co všechno z něj je pravda, se můžeme jen dohadovat. Královna nikomu nic nepotvrdila.
Nelze samozřejmě vynechat problém jménem princezna Diana, další osud z prostředí britské královské rodiny, který fascinuje miliony fanoušků britské monarchie. Alžběta II. se úpěnlivě pokoušela zabránit rozpadu jejího manželství s princem Charlesem, což se, jak známo, nepodařilo. Diana byla velice populární, takže rozvod a hlavně její smrt zásadně ovlivnily oblíbenost královské rodiny. Alžběta II. byla při Dianině autonehodě v Paříži se svými vnuky a manželem na svém milovaném zámku Balmoral. Oba chlapce, Williama a Harryho, se tehdy podařilo pět dní držet mimo dosah médií. Jenže královna mlčela – a mlčela dlouho, což se veřejnosti nelíbilo. Alžběta II. nakonec veřejně vystoupila až na nátlak premiéra Tonyho Blaira. A ještě jeden velký ústupek v té době královna udělala: Začala platit daně, konkrétně daň z příjmu a daň z kapitálových výnosů. I to byl krok, kterým získala nekrálovsky naladěnou veřejnost zpět na svou stranu.
Vztahy s Blairem vypadaly dlouho opravdu dobře, nakonec ale média referovala o tom, že královna měla se svým ministerským předsedou spory. Alžbětu II. prý pohoršilo, když jí nabídl, aby ho oslovovala Tony. Byla prý také znepokojena neúspěchy britské armády v Afghánistánu a v Iráku, pravdou však zůstává, že se k této věci nikdy veřejně nevyjádřila.
Co si královna vlastně myslela? To je pro celý svět ve většině témat opravdu složitá otázka. Zjevnou pravdou ale je, že jí i přes poker face zjevně nebyl cizí ani schopnost si ze sebe udělat legraci. Dokázala to například při zahájení XXX. letních olympijských her, které se v roce 2012 konaly v Londýně. Z Alžběty II. se stala dokonce Bond girl! V krátkém filmu pro ni do Buckinghamského paláce přijel agent 007 v podání Daniela Craiga, oba nasedli do helikoptéry a doletěli až k Tower Bridge. V té chvíli se nad stadionem, kde se zahájení konalo, objevil vrtulník, otevřely se dveře a z něj vyskočila „královna“ na padáku z britské vlajky. Hned nato se objevila opravdová Alžběta II., která vkráčela do královské lóže. A lidé propukli v nadšený potlesk.
Rodinné trable
Kromě rozvodů musela Alžběta II. ve své rodině hasit i další požáry. Jedním z nich bylo samozřejmě vzdání se královských povinností ze strany prince Harryho a jeho manželky Meghan. V médiích se často připomínalo, že je to už podruhé, kdy britské panovnické rodině způsobila těžkou hlavu rozvedená Američanka. Harry byl vždy oblíbencem svých prarodičů, a nejspíš i proto byla situace, kdy rozhodnutí oznámil na sociálních sítích bez předchozí konzultace, poněkud vyhrocená. Harry později přijel z USA až na pohřeb svého dědečka Philipa, ale i tak bylo jasné, že vztahy zatím nejsou ani zdaleka optimální. Celá kauza dospěla do bodu, kdy Harry a jeho manželka zatím nepřivezli královně ukázat její pravnučku, kterou po ní pojmenovali – Lilibet. Právě takhle Alžbětu oslovoval princ Philip.
Jenže místo aby mladí manželé přijeli do Británie, Harry byl přesvědčen, že by při návratu nebyla jemu a jeho rodině zajištěna dostatečná bezpečnost. Očekávalo se přitom, že rodina přiletí ze Spojených států amerických, kde žije, právě na oslavy velkého královnina výročí.
Ještě s jedním potomkem měla královna potíže. Řada indicií ukázala, že její syn, princ Andrew, je zapleten do sexuální aféry miliardáře Jeffreyho Epsteina. Nejméně jednou navštívil jeho ostrov Little St. James v Karibiku. Věc došla tak daleko, že 13. ledna 2022 Buckinghamský palác oznámil, že se Andrew vzdává všech jmenování do čestných funkcí a charitativních záštit, ve kterých královnu zastupoval. Aféra musí být pro Alžbětu II. o to těžší, že se stala hlavním tématem ve stejné době, kdy přišla o svého manžela. Princ Philip, vévoda z Edinburghu, zemřel 9. dubna 2021 na hradě Windsor. Jeho zdraví už bylo nalomené dlouhodobě a před smrtí strávil několik týdnů v nemocnici. Pohřeb se konal ve Windsoru v rodinném kruhu s vojenskými poctami.