
Ilustrační foto FOTO: AdobeStock
FOTO: AdobeStock

Alzheimerova choroba postihuje miliony lidí po celém světě. Věk pacientů se přitom neustále snižuje. Nová vědecká studie nyní odhaluje, proč se u některých lidí toto vážné onemocnění objeví a jiným se vyhýbá. Významným faktorem je podle odborníků spánek.
Výsledky studie prezentované na webu ALZ-journals odhalily důležitou spojitost mezi Alzheimerovou chorobou a REM fází spánku, což je jeho hluboká fáze s rychlými pohyby očí. Výzkumný tým tvořili vědci z Číny, USA a Španělska. Experti se zaměřili na to, co rychlý nástup této nemoci ovlivňuje, a proč postihuje jen určitou část lidí.
„Právě špatná kvalita spánku je spojována s Alzheimerovou chorobou,“ tvrdí americký neurolog a lékař spánkové medicíny Christopher Winter. Dále pak vysvětluje, že právě delší doba přechodu do fáze REM by mohla být jedním z časných příznaků tohoto vážného onemocnění.
Jestliže se prý tato teorie potvrdí, umožnilo by to vědcům pátrat po nových způsobech diagnostiky a léčby dříve, než se choroba rozvine naplno.
Výzkumu se zúčastnilo 128 dospělých, jejich průměrný věk byl téměř 71 let. Tito lidé strávili noc na spánkové klinice, kde byli pozorně sledováni. U 64 osob z nich byla diagnostikována Alzheimerova choroba a u 41 odborníci zjistili mírnou kognitivní poruchu.
Účastníci byli rozděleni do skupin podle toho, jak dlouho jim trvalo dosáhnout REM fáze spánku. U skupiny, která jí dosáhla nejrychleji, to bylo méně než 98,2 minuty. U skupiny, která trvala nejdéle, potom přes 192,7 minuty.
Z těchto poznatků vědci vyvodili, že lidé, u nichž byl nástup fáze REM nejvíce opožděn, měli větší pravděpodobnost Alzheimerovy choroby než druhá skupina, která této fáze spánku dosáhla dříve.
„Zpoždění v REM fázi spánku narušuje schopnost mozku konsolidovat vzpomínky tím, že zasahuje do procesu, který přispívá k učení a paměti. Hodláme studovat účinky určitých léků, které ovlivňují spánkové vzorce, protože mohou ovlivnit postup této zákeřné choroby,“ říká Yue Lengová z Kalifornské univerzity v San Francisku.