Není to dobrá zpráva pro českou demokracii, vyjádřil se šéf pirátských poslanců Jakub Michálek k rozhodnutí ústavního soudu, který vyhověl hnutí ANO a zrušil podstatné části novely lex Babiš II, přezdívané po šéfovi hnutí Andreji Babišovi. Novela, za kterou stál právě Michálek, zpřísnila pravidla pro vlastnictví médií u politiků a přijímání dotací u členů vlády a jejich firem. Podle pirátského poslance vyhrály obstrukce nad vůlí většiny. Za svá slova to schytal nejen od šéfky poslaneckého klubu Babišova hnutí Aleny Schillerové, ale také od europoslance Tomáše Zdechovského (KDU-ČSL).
„Ústavní soud dnes opět umožnil Babišovi a podobným oligarchům v politice vlastnit média. Není to dobrá zpráva pro českou demokracii. Vyhrály obstrukce nad vůlí většiny. Většina Čechů souhlasí, že politici nemají vlastnit média a brát miliardy dotací do svých firem. Nechci abychom dopadli jako v Maďarsku. Proto budu navrhovat, aby změnu zákona o střetu zájmů schválil parlament znovu a respektoval přitom podmínky kladené ústavním soudem,“ napsal v úterý na sociální síti pirátský poslanec Jakub Michálek.
Podle pirátského poslance Ivana Bartoše už je novela ve sněmovně k dispozici. „Předpokládám, že strany, které pozměňovací návrh podporovaly, by ho podporovat měly, pokud je reálný jejich boj proti oligarchizaci politické scény,“ prohlásil někdejší předseda Pirátů.
Takto je to s Piráty pořád
Slova Michálka nenechal bez povšimnutí lidovecký europoslanec Tomáš Zdechovský, který z problémů s novelou lex Babiš II obvinil Piráty. „A takto je to s Pirátskou stranou pořád. Místo aby hledali systematická řešení, udělají přílepek, který ústavní soud zruší,“ vpálil šéfovi pirátských poslanců. „Ano, politici nemají vlastnit média. Na tom se všichni shodneme, ale neshodneme se na způsobu, kterým to kolega Michálek provedl. Opět amatérismus,“ dodal Zdechovský.
A takto je to s @PiratskaStrana pořád. Místo aby hledali systematická řešení, udělají přílepek, který @usoud_official zruší.
— Tomáš Zdechovský (@TomasZdechovsky) December 10, 2024
Ano, politici nemají vlastnit media. Na tom se všichni shodneme, ale neshodneme se na způsobu, kterým to kolega @JakubMichalek19 provedl. Opět… https://t.co/TOdO6Y6vps
Do Michálka se očekávaně pustila také předsedkyně poslaneckého klubu Babišova hnutí Alena Schillerová. Ta by podle svých slov od poslance, který „prosazuje zákony v rozporu s ústavou“, prý očekávala více pokory. „Břídilství a neprofesionalita Pirátské strany jak v exekutivní, tak legislativní oblasti stojí Českou republiku obrovské škody. Čekala bych, že jako předseda poslaneckého klubu dnes spíše vyvodíte osobní důsledky a minimálně se veřejně omluvíte,“ vzkázala Michálkovi.
K celé věci se vyjádřil také senátor za hnutí STAN Ondřej Lochman. Podle něj rozhodnutí ústavního soudu není o Andreji Babišovi, ale o jednacím řádu poslanecké sněmovny. „Legislativní proces ve sněmovně je 3 roky destruován opozicí. Poslanci za hnutí STAN několikrát navrhovali úpravu jednacího řádu. Nikdy nebyla opravdová vůle na straně ODS, ANO a SPD,“ napsal na sociální síti.
Vady v legislativním procesu
Takzvaný lex Babiš II zpřísnil od letoška pravidla pro vlastnictví médií u politiků a přijímání dotací u členů vlády a jejich firem. U ústavního soudu jej napadli poslanci hnutí ANO. Soud uvedl, že právní úprava vznikla jako neústavní přílepek. Soud zasáhl do zákona kvůli vadám legislativního procesu, obsahem zákona se nezabýval.
Za přílepky se označují pozměňovací návrhy, které zákonodárci připojí i k obsahově nesouvisejícímu návrhu zákona. Lex Babiš II, tedy zpřísnění zákona o střetu zájmů, se ve sněmovně dostal do novely, která měnila organizační strukturu a řízení Úřadu pro dohled nad hospodařením politických stran a politických hnutí. Ústavní soud se vymezil vůči přílepkům už v minulosti.
Nynějším nálezem ústavního soudu bude opět účinná původní právní úprava zvaná lex Babiš v zákoně o střetu zájmů. Jde o návrat ke stavu, kdy omezení nedopadala na takzvané skutečné majitele.
Nehodnotí obsah, ale legislativní proces
Předseda poslanců TOP 09 Jan Jakob novinářům ve sněmovně řekl, že vládní koalice si nastuduje závěry ohledně přílepků a „samozřejmě bude do budoucna postupovat tak, aby byla tvorba zákonů v souladu s nimi“. Za zásadní považuje, že soud nerozporoval pevný termín sněmovního hlasování kvůli obstrukcím. „Soud opět konstatuje, že není možné obstrukcemi destruovat parlamentní demokracii,“ prohlásil.
Předseda lidovců Marek Výborný řekl, že rozhodnutí soudu plně respektuje. Současně vnímá, že nejde o nález celého soudu. „Je důležité, že nehodnotí obsah, ale legislativní proces,“ konstatoval s tím, že je třeba hledat limity prosazování názorů většiny ve sněmovně.