Podle prezidenta USA Joea Bidena se urychluje evakuace lidí z kábulského letiště a americké jednotky rozšiřují perimetr kolem něj. Mnoho tisíc Afghánců čeká ve frontách u bran letiště a snaží se zoufale uprchnout ze země poté, co se 15. srpna dostal k moci Tálibán.
Prezident Biden v neděli uvedl, že USA za poslední týden odvezly z letiště téměř 28 000 lidí. Teď čelí tlaku, aby prodloužil lhůtu pro evakuaci i po 31. srpnu.
Prezident uvedl, že probíhají jednání s představiteli dalších zemí o posunutí termínu, ale sdělil, že „doufáme, že nebudeme muset“.
„Není možné evakuovat tolik lidí bez bolesti a srdcervoucích obrazů, které vidíte,“ řekl prezident novinářům v Bílém domě.
„Provedli jsme změny, včetně rozšíření přístupové oblasti kolem letiště, bezpečné zóny. Máme před sebou ještě dlouhou cestu a stále se toho může hodně pokazit.“
V pondělí viceprezidentka Kamala Harrisová uvedla, že USA provedou „důkladnou analýzu toho, co se v posledních týdnech v Afghánistánu stalo“.
„Ale právě teď není pochyb o tom, že se musíme soustředit na evakuaci amerických občanů a Afghánců,“ řekla během návštěvy Singapuru.
Již dříve Pentagon ve svém prohlášení uvedl, že k pomoci při převozu evakuovaných osob do třetích zemí z bezpečných míst mimo Afghánistán bude použito 18 komerčních letadel.
Představitel NATO pro tiskovou agenturu Reuters uvedl, že nejméně 20 lidí zemřelo, když tisíce lidí stály ve frontě před kábulským letištěm. Objevily se zprávy, že někteří lidé byli umačkáni k smrti.
Britský ministr pro ozbrojené síly James Heappey uvedl, že Tálibán spolupracuje a shromažďuje lidi ve frontách na mezinárodním letišti Hamída Karzáího, což urychluje proces pro ty, kteří doufají v odjezd. Spojené království evakuovalo podle ministerstva obrany od 15. srpna 5725 osob a země má v Kábulu rozmístěno více než 1000 příslušníků ozbrojených sil.
Ministerstvo obrany USA v neděli oznámilo aktivaci Civilní záložní letecké flotily (CRAF), která má pomoci s evakuací. Ta umožňuje USA mobilizovat civilní letecké společnosti, aby v případě nouze pomohly. Naposledy byla použita před americkou invazí a během ní do Iráku v roce 2003 a během války v Perském zálivu v letech 1990–1991. Podle prohlášení se aktivace prvního stupně týká 18 letadel: čtyř letadel společnosti United Airlines, po třech letadlech společností American Airlines, Atlas Air, Delta Air Lines a Omni Air a dvou letadel společnosti Hawaiian Airlines.
Aktivace CRAF pomůže vojenským letounům soustředit se na operace v Kábulu a mimo něj, dodává se v prohlášení.
„Tyto civilní záložní lety pomohou usnadnit bezpečnou přepravu do třetích zemí,“ oznámil v neděli Biden. „Žádný z nich nebude přistávat v Kábulu.“
Prezident uvedl, že ve více než dvou desítkách zemí byla zřízena řada „zpracovatelských stanic“, kde budou evakuovaní prověřeni a odbaveni.
„Tyto Afghánce, kteří pomohli Americe, přivítáme v jejich nových domovech – protože takoví jsme,“ dodal Biden.
Tato zpráva přišla v době, kdy poradce Bílého domu pro národní bezpečnost Jake Sullivan oznámil, že v Afghánistánu se podle předpokladů stále nachází několik tisíc amerických občanů.
V nedělním projevu v pořadu CNN State of the Union Sullivan uvedl, že nemůže uvést přesný počet, ale poznamenal, že práce na jejich evakuaci pokračují. Rovněž označil hrozbu útoků skupiny Islámský stát na letiště za „reálnou“ a „akutní“.