
Donald Trump FOTO: Profimedia
FOTO: Profimedia
Poradce amerického prezidenta Donalda Trumpa pro národní bezpečnost Michael Waltz a prezidentův zmocněnec pro Blízký východ Steve Witkoff letí do Saúdské Arábie na jednání o ukončení ruské války na Ukrajině. Informuje o tom agentura Reuters s odvoláním na prohlášení Witkoffa pro televizi Fox News. Vysoce postavený ukrajinský vládní zdroj sdělil stanici BBC, že Ukrajina na jednání neobdržela pozvánku a nevysílá na tuto fázi rozhovorů žádný tým. Evropským představitelům poslali Američané dotazník.
Děje se tak poté, co Trumpův zvláštní vyslanec pro Ukrajinu a Rusko Keith Kellogg uvedl, že Kyjev bude součástí vyjednávání o ukončení konfliktu. Poradce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského řekl stanici NBC, že Ukrajina stále nebyla pozvána na jednání mezi USA a Ruskem v Saúdské Arábii. „Je nebezpečné hovořit s nepřáteli dříve než se spojenci. Postoj Ukrajiny se nezměnil. Je třeba, aby Ukrajina, USA a Evropa zaujaly společné stanovisko před jakýmkoliv jednáním s Putinem,“ uvedl poradce.
Dva američtí představitelé podle listu The Guardian potvrdili, že Ukrajina nebyla na jednání pozvána, ale uvedli, že záměrem USA je uspořádat bilaterální jednání s Ruskem, poté bilaterální jednání s Ukrajinou a následně společné rozhovory.
„Doufáme, že v jednáních o Rusku a Ukrajině dosáhneme opravdu dobrého pokroku,“ prohlásil Witkoff. Trumpův zmocněnec uvedl, že američtí představitelé jednají s ukrajinskými činiteli zvlášť. „Ukrajina je součástí rozhovorů,“ řekl Witkoff.
V několika příštích dnech se ukáže, zda ruský prezident Vladimir Putin myslí mír na Ukrajině vážně, prohlásil americký ministr zahraničí Marco Rubio na stanici CBS. Očekává se, že Rubio americký tým vysokých činitelů na jednání v Rijádu povede.
Rubio také sdělil, že při nedávném telefonátu se svým ruským protějškem Sergejem Lavrovem hovořil o složitých provozních podmínkách velvyslanectví Spojených států v Moskvě.
Evropané dostali dotazník
Spojené státy se zeptaly svých evropských spojenců, co by od Washingtonu potřebovali ohledně bezpečnostních záruk pro Ukrajinu. Napsala to agentura Reuters s odkazem na dokument zaslaný z USA do Evropy. Média v sobotu informovala o dotazníku, ve kterém se Američané evropských zemí ptají, čím ony mohou přispět z hlediska bezpečnostních záruk pro Ukrajinu. Z úplného textu ovšem vyplývá, že se USA také ptají, co by Evropa potřebovala od Washingtonu, upozornil Reuters.
O dotazníku v sobotu informoval například finský prezident Alexander Stubb během Mnichovské bezpečnostní konference. List Financial Times napsal, že Washington chce po svých evropských spojencích, aby mu poskytli informace o výzbroji, mírových jednotkách a bezpečnostních opatřeních, která by mohli poskytnout Ukrajině jako součást bezpečnostních záruk k ukončení války s Ruskem.
Diplomatická demarše se skládá ze šesti bodů a otázek, přičemž se mimo jiné ptá, které země by mohly přispět k bezpečnostním zárukám, které státy by byly ochotny vyslat na Ukrajinu své vojáky v rámci mírového urovnání a jak velká by mohla být velikost sil vedených Evropou, píše Reuters.
Dotazník se dále táže na to, jaké akce by měli být USA a spojenci připraveni podniknout, pokud by Rusko na vojenské síly třetích zemí na Ukrajině zaútočilo. Američané také chtějí zjistit, jaké „další možnosti nebo vybavení“ jsou evropské vlády připraveny Ukrajině poskytnout, aby vylepšila svou vyjednávací pozici a zvýšila tlak na Rusko.
„Jaké, pokud nějaké, požadavky na podporu ze strany USA by vaše vláda považovala za nezbytné pro svou účast v těchto bezpečnostních opatřeních? Konkrétně, jaké krátkodobé a dlouhodobé zdroje budou podle vás od USA vyžadovány?“ cituje agentura jednu z otázek.
Dva evropští diplomaté podle Reuters uvedli, že pokračuje debata o tom, jak mají evropské země zareagovat, přičemž některé z nich věří, že by měly poskytnout kolektivní odpověď. V Paříži se v pondělí mimořádně sejdou někteří lídři evropských zemí, včetně Německa nebo Británie, aby jednali o situaci na Ukrajině a evropské bezpečnosti. Schůzku svolal francouzský prezident Emmanuel Macron.
Staronový americký prezident Donald Trump tento týden šokoval evropské spojence, když si podle Reuters bez konzultace s nimi nebo Kyjevem telefonoval s ruským prezidentem Vladimirem Putinem, na jehož příkaz ruská vojska Ukrajinu před téměř třemi lety napadla. Trump následně vyhlásil okamžité zahájení mírových rozhovorů. Agentura Bloomberg v sobotu uvedla, že se vysoce postavení představitelé USA a Ruska sejdou už příští týden v Saúdské Arábii, aby připravili půdu pro potenciální summit prezidentů obou zemí.
Kyjev i evropské státy se obávají, že se Moskva a Washington na míru na Ukrajině dohodnou bez jejich účasti. Podle evropských politiků by takový mír nebyl trvalý a vyhovoval by jen Rusku. Washington zároveň od Evropanů očekává, že převezmou primární odpovědnost za bezpečnost v regionu. Trumpův zmocněnec pro Ukrajinu a Rusko Keith Kellogg v sobotu podle médií na Mnichovské bezpečnostní konferenci odpověděl na dotaz, zda se Evropa zúčastní plánovaných rozhovorů o ukončení ruské války na Ukrajině, záporně. Ukrajinští představitelé ale podle něj součástí jednání budou.