Tchaj-wan dnes navštívila delegace amerických zákonodárců vedená republikánským senátorem Lindseyem Grahamem. Ten vyzval americkou administrativu, aby Čína „začala platit“ za svou podporu Rusku. Peking v reakci na návštěvu oznámil armádní cvičení u tchajwanských břehů.
Delegace se setkala s prezidentkou Cchaj Jing-wenovou, které sdělila, že USA dále podporují ostrovní stát. „Opustit Tchaj-wan by znamenalo opustit demokracii a svobodu,“ uvedl Graham. Na otázku, zda by Spojené státy vojensky podpořily Tchaj-wan v případě čínského útoku, Graham uvedl, že „na stole jsou všechny možnosti“. Demokratický senátor Robert Menendez také zdůraznil ekonomický význam Tchaj-wanu, který je předním světovým dodavatelem polovodičů.
Tchajwanská prezidentka řekla, že válka na Ukrajině ukázala, že demokratické země musí posílit vzájemné vazby. USA sice ostrovní stát oficiálně neuznávají, udržují s ním ale obchodní vztahy a dodávají mu zbraně.
Čína, která považuje Tchaj-wan za vzbouřeneckou provincii, návštěvu členů amerického parlamentu odsoudila. Čínské ministerstvo zahraničí uvedlo, že Peking uspořádal vojenské cvičení u tchajwanských břehů. Dodalo, že armádní manévry jsou „protiopatřením na nedávné negativní počínání Spojených států, a to včetně návštěvy zákonodárců na Tchaj-wanu“.
Graham také uvedl, že nastal čas, aby Čína začala platit vyšší cenu za své počínání ve světě. „Podpora Rusku ji musí něco stát,“ uvedl americký senátor. Peking ruskou invazi neodsoudil a ani nezavedl proti Moskvě sankce. Ruská agrese proti Ukrajině navíc zvýšila obavy, že by se Čína mohla pokusit Tchaj-wan vojensky napadnout.