Zbraně, které Ukrajina dostává proti ruské agresi, jsou používány řádně a nebyly zjištěny žádné případy jejich zneužití, uvedl podle zpravodaje Ukrinformu na čtvrtečním tiskovém brífinku mluvčí amerického ministerstva zahraničí Matthew Miller.
„Nezaznamenali jsme jediný případ zneužívání této (Ukrajině poskytnuté) výzbroje,“ prohlásil Miller. Zdůraznil, že Spojené státy mají v souvislosti s poskytováním americké výzbroje a vojenské pomoci Ukrajině zavedeny důležité mechanismy odpovědnosti.
„Zavedli jsme přísné kontroly konečného použití, včetně kontroly humanitární a ekonomické pomoci, kterou poskytujeme,“ zdůraznil mluvčí ministerstva zahraničí.
Letos v září Pentagon zřídil na Ukrajině nový tým, který má monitorovat americkou bezpečnostní pomoc Kyjevu, protože stále více republikánských zákonodárců požaduje přísnější dohled nad využíváním těchto finančních prostředků.
Jeho hlavní inspektor Robert Storch bude působit přímo na Ukrajině. Storch povede na místě monitorovací tým, který bude úzce spolupracovat s ministerstvem zahraničí a USAID a dohlížet na přidělování přibližně 113 miliard dolarů americké pomoci, která na Ukrajinu putovala od začátku ruské invaze v plném rozsahu.
Zřízení nového týmu přišlo v době, kdy Bidenova administrativa v polovině září požádala Kongres o další pomoc ve výši 24 miliard dolarů, včetně 13 miliard dolarů na bezpečnostní pomoc. Někteří skeptičtí republikáni volali po větším dohledu. Nebyli v tom ale jednomyslní. Předseda republikánů v Senátu Mitch McConnell tehdy uvedl, že již existuje „bezprecedentní přehled o tom, jak Ukrajina používá téměř 30 typů západních zbraňových systémů a vozidel, často až po výrobní číslo“.
Pentagon zlepšil svou schopnost monitorovat transfery zbraní a vybavení na Ukrajinu prostřednictvím obranného atašé v Kyjevě a zřízením Skupiny pro bezpečnostní pomoc – Ukrajina. Armáda měla potíže s účinným dohledem nad dodávkami v době, kdy válka začala.