Už nějaký čas proudí na Ukrajinu americké rakety ATACMS s doletem až 300 kilometrů. Američané ale svolili k palbě svými zbraněmi na cíle v zóně zhruba do 100 kilometrů od hranic a není jasné, zda se povolení vztahuje i na tyto rakety. Nyní řekli, co by se muselo stát, aby Ukrajina mohla dodanými raketami ničit i vojenské cíle hlouběji v ruském vnitrozemí.
Dohoda mezi Spojenými státy americkými a Ukrajinou o dodávkách amerických zbraní, na pomoc při obraně proti ruské agresi, umožňuje rovněž údery na omezenou vzdálenost na území Ruska, píše web ukrajinské televize Kanal 24.
Jak ale uvádí, s odvoláním na informace zveřejněné Hlasem Ameriky, toto rozhodnutí nemusí být konečné a podle představitelů amerického ministerstva zahraničí může být rozšířeno. Informaci o tom přinesl náměstek ministerstva zahraničí pro evropské záležitosti James O’Brien během debaty se zástupci amerického Kongresu.
Jeho zástupci kritizovali rozhodnutí Bílého domu o omezení útoků americkými zbraněmi na pohraniční pás Ruska u Charkovské oblasti do vzdálenosti sta kilometrů od hranic s Ukrajinou. Poté, co Kyjev získal rakety ATACMS s doletem až tři sta kilometrů, ho označili za další polovičaté opatření Bidenovy administrativy, které brzdí úsilí ukrajinských obránců.
Řeč byla v tomto smyslu především o ruských leteckých základnách, z nichž prakticky každý den vzlétají ruské bombardéry, které zasypávají ukrajinské frontové linie i jejich města klouzavými pumami o hmotnosti až tři tuny. „Kolik ruských leteckých základen je v dosahu ATACMS, kterým administrativa nedovoluje zasáhnout Ukrajinu?“ ptal se například republikánský kongresman Thomas Keen.
O’Brien kritiky ujistil, že omezení útoků není třeba považovat za definitivní. „Pokud se Ruská federace pokusí rozšířit současnou frontu, Ukrajina bude moci střílet na větší vzdálenost,“ ujistil americké zákonodárce. Uvedl rovněž, že současné rozhodnutí bylo motivováno především ruským útokem v charkovském směru a že díky němu okupanti nyní ztrácejí schopnost v této oblasti postupovat.
Svolení s použitím svých zbraní na ruském území daly Spojené státy Ukrajině v květnu, ale omezily ho právě na příhraniční pás v Charkovské oblasti do hloubky sto kilometrů od hranic. Kritici tohoto rozhodnutí ale připomínají, že řada leteckých základen se nachází až za touto hranicí, kde Rusové bez obav umístili zejména své bombardéry, Suchoj Su-34, jimiž následně ničí ukrajinské civilní a vojenské cíle.