
Aamerický prezident Donald Trump FOTO: Profimedia
FOTO: Profimedia

Obavy Gróňanů z vlivu USA, který má podle pozorovatelů upevnit nadcházející návštěva druhé dámy Ushy Vanceové, poradce pro národní bezpečnost Mikea Waltze a ministra energetiky Chrise Wrighta, umocňuje americká přítomnost přímo v centru grónského hlavního města Nuuku. Předvoj delegace, která na ostrov dorazí ve čtvrtek, se totiž usídlil v nové budově, kde podle deníku Sermitsiaq USA koupily celé přízemí.
Prostory o ploše 3000 metrů čtverečních měly Spojené státy převzít v květnu 2024. Spodní patro novostavby je vybaveno mřížemi, v oknech má pancéřové sklo. Přípravný tým z USA dorazil na ostrov v neděli dvěma vojenskými letadly Hercules. Přivezl s sebou čtyři pancéřové vozy, kterými bude delegace během pobytu v Grónsku přepravována. O zajištění její bezpečnosti požádali grónští policisté své dánské kolegy.
V úterý večer americký viceprezident J. D. Vance ve videu na síti X oznámil, že v pátek do Grónska přijede také. Mimo jiné podle svých slov zkontroluje bezpečnostní situaci. „Jak víte, je to velmi důležité. Mnoho dalších zemí Grónsko ohrožuje,“ řekl.
„Lídři ve Spojených státech i v Dánsku bohužel Grónsko až příliš dlouho ignorovali. Bylo to špatné pro Grónsko, ale také pro bezpečnost celého světa. Můžeme věci změnit,“ prohlásil Vance.
Své rozhodnutí zveřejnil jen několik hodin poté, co dánská premiérka označila nezvanou návštěvu z USA za nepřijatelnou.
Dramatická eskalace
Zpravodaj dánské televize TV 2 v této souvislosti mluvil o dramatické eskalaci. Ještě nikdy v historii Grónsko nenavštívil americký prezident nebo viceprezident. Stane se tak navíc v situaci, kdy po volbách ze začátku března neexistuje grónská vláda ani oficiální pozvání pro Američany.
Přestože je návštěva, při níž má delegace na programu mimo jiné sledování národního závodu psích spřežení Avannaata Qimussersua, ohlášena jako soukromá, od jejího nedělního potvrzení se v grónských a dánských médiích objevují v drtivé většině názory, které tomu nevěří. Politici, komentátoři, experti i běžní obyvatelé vyjadřují své obavy právě ze sílícího vlivu USA.
Dánská premiérka Mette Frederiksenová v úterý rozhlasové stanici DR řekla, že se nejedná o soukromou návštěvu, jak je prezentováno, ale o „nepřijatelný nátlak na Grónsko a Dánsko“. Podle ní se nemůže uskutečnit soukromá návštěva s oficiálními představiteli. „Tomuto nátlaku se postavíme,“ řekla.
Prezident Donald Trump opakovaně vyjadřuje své odhodlání připojit Grónsko k USA. Nepřímo tak učinil naposledy v pondělí večer. „Jde o přátelství, nikoli o provokaci,“ řekl novinářům po zasedání vlády a zároveň poznamenal, že americká delegace byla do Grónska pozvána a že Grónsko „může“ být součástí budoucnosti USA.
Grónsko ani Dánsko zatím žádné oficiální pozvání do USA nevydaly, ale grónský Trumpův příznivec Jørgen Boassen televizi TV 2 řekl, že pomohl prosadit myšlenku, aby USA sponzorovaly sobotní závod psích spřežení, který bude americká delegace sledovat.
Končící premiér Múte B. Egede označil americký tlak na získání ostrova, který je autonomní součástí Dánského království, za agresivní a vyzval mezinárodní společenství, aby Grónsku pomohlo Spojeným státům vzdorovat.
Pro grónskou televizi KNR uvedl, že návštěva by mohla být vnímána jako nebezpečná provokace. „Takové vměšování je porušením našich demokratických zásad a ukazuje nedostatek respektu k našemu sebeurčení. Bez ohledu na to, co se oficiálně říká, ji lze interpretovat i jinak. Myslím, že je to další jasný projev neúcty.“
Gróňané kritizovali Trumpa už na začátku března, když den před parlamentními volbami na své sociální síti Truth Social ostrovanům sliboval, že z nich udělá boháče. „Jsme připraveni investovat v Grónsku miliardy dolarů, abychom vytvořili nová pracovní místa a učinili vás bohatými. A pokud o to stojíte, uvítáme vás jako součást nejmocnějšího národa na světě, USA!“ prohlásil americký prezident.
Otevřené dveře do Evropy?
„V Grónsku potřebujeme bezpečnost a budoucí vláda se tím bude muset zabývat a chování USA rychle postavit hranice,“ řekl grónský premiér.
Podle Jakoba Dreyera, experta na mezinárodní bezpečnost na Kodaňské univerzitě, by současná nejistá situace v NATO mohla otevřít cestu Grónsku do Evropské unie. Odvolává se na studii Grónské univerzity z roku 2024, která ukazuje, že 60 procent obyvatel ostrova by hlasovalo pro, pokud by se konalo referendum o návratu Grónska do EU, kterou ostrov opustilo před 40 lety.
Podle Dreyera by se členství Grónska v EU již netýkalo pouze ekonomiky a obchodu, ale ve větší míře také armády a bezpečnosti. „Není to něco, co se stane zítra, ale Grónsko je nuceno zaujmout postoj k zásadnímu konfliktu v NATO právě teď a vyřešit, kdo bude v budoucnu zajišťovat jeho bezpečnost ve světě plném konfliktů,“ řekl výzkumník TV 2.
Ta téměř nepřetržitě informuje o tom, že obyvatelé Grónska, kteří jsou vyvedeni z míry nejen nadcházející návštěvou, ale celkovým přístupem USA k jejich zemi, chtějí vědět, co se vlastně děje. Mezi posledními se vyjádřil předseda grónského odborového svazu SIK Jess G. Berthelsen. Podle deníku Sermitsiaq v tiskové zprávě uvedl, že požaduje, aby obyvatelstvo dostalo jasné informace o tom, co se v Grónsku děje, a aby se zjistilo, kdo z tamních politiků je v kontaktu s americkou stranou.
„Nyní jsme byli informováni, že americký poradce pro národní bezpečnost a ministr energetiky přijíždějí do naší země ‚sledovat závody psích spřežení‘. Mějme se na pozoru! Jak mohou tak vysoce postavení lidé mít čas přijít se podívat na závod psích spřežení, když na několika místech světa hoří,“ napsal Berthelsen. On sám doporučuje užší spolupráci s Dánskem místo se Spojenými státy.