Americký prezident Joe Biden oznámil, že Ukrajině poskytne vojenskou pomoc ve výši 2,98 miliardy dolarů. Podle jeho slov by Ukrajina mohla nakoupit systémy protivzdušné obrany, dělostřelecké systémy a munici, bezpilotní letadla a radary pro vlastní obranu. O nové pomoci hovořil v prohlášení u příležitosti Dne nezávislosti Ukrajiny. Zajímavé je právě datum. Je to už podruhé, kdy takové oznámení přišlo v nějaký významný den.
Expert ukrajinské zahraničně-politické rady Prism Oleksandr Krajiv pro web Nastojaščeje Vremja říká, že se jedná o, jinak pro Američany nezvyklý, trolling moskevského režimu. Připomeňme si, že 9. května, v jiné pro Putina důležité datum, Biden podepsal historické rozhodnutí o půjčce a pronájmu pro Ukrajinu. Co chce Biden tímto způsobem – těmito daty a symbolikou – Kremlu sdělit?
Oleksand Krajiv soudí: „Vlastně to vypadá jako velmi dobrý a velmi aktuální politický trolling. Američané totiž nikdy příliš nelpěli na datech nebo nějak pateticky nelpěli na zvláštních číslech. To dělali vždy Rusové. Mezi americkými experty dokonce dlouho koloval vtip: ‚Jak poznáte, že Rusko něco udělá? Podívejte se, jestli jsou pěkná čísla.‘ Takže je to spíše odpověď Putinovi a Rusům: ‚Sakra, takhle to dál nejde. Dokonce jsme zjistili, kdy a co plánujete udělat.‘“
Zajímavější než škádlení Ruska daty oznámení pomoci je ale samotný obsah pomoci. Tady je totiž patrná jistá změna:
„V Americe, stejně jako v Británii a u mnoha našich spojenců, však v určitém okamžiku zjevně došlo ke změně paradigmatu. Jestliže jsme v prvních měsících války říkali, že nám spojenci pomáhají, aby Ukrajina neprohrála, teď už dva nebo tři měsíce říkáme, že nám spojenci pomáhají, aby Ukrajina vyhrála. A vlastně celá věc spočívá v tom, že teprve nedávno dospěli k pochopení situace, že Ukrajina nejen odolá ruské agresi, ale že Ukrajina bude schopna ruské agresory porazit. Takže teprve nyní jsme již svědky dodávek seriózní výzbroje, útočného, nikoliv jen obranného komplexu.
Mohli by Američané udělat více? Samozřejmě, že mohli. Ale v prvních měsících si stejně jako mnoho dalších spojenců, stejně jako mnoho lidí uvnitř Ukrajiny, nebyli zcela jisti, jak bude tato válka pokračovat a jak bude probíhat.“
Obsah pomoci bude nejspíš větší, než se oficiálně uvádí a ví. Dodávky zbraní sestávají z více proudů. Kromě lend-lease, podle amerického zákona o půjčce a pronájmu, je tu bilaterální pomoc, kterou Ukrajině poskytuje každá země zvlášť. Chystá se nové setkání v Ramsteinu, kde se většina spolupráce 40 zapojených zemí veřejně neprovádí a neví se o ní.
Analytik říká: „Ve skutečnosti je třeba si uvědomit, že nevidíme celý obraz toho, co nám bude v rámci tohoto programu poskytnuto. Samozřejmě nevíme ani 60 procent toho, co nám skutečně poskytují například Spojené státy. Z bezpečnostních důvodů se tyto informace nedostanou na veřejnost. A ze stejných důvodů ani naše, ani americké úřady ani později nesdělily, co, v jakém množství, komu a kde přesně bylo předáno.“
Ačkoliv se z hlediska veřejného informačního prostoru někdy zdá, že transfery zbraní nejsou systematické, je třeba se podívat na efektivitu, na rychlost postupu ukrajinských ozbrojených sil, na kvalitu a množství úderů, které Ukrajinci provádějí. Pak je jasné, že celkově kvalitativně i kvantitativně dodávky postupují. „Zprávy v médiích, že se snižují, jsou spíše katalyzátorem celého procesu, aby se přes všechny tyto úspěchy dodávky nezastavily,“ soudí analytik Oleksand Krajiv.