Spojené státy uvalily nové sankce na stovky osob a právnických subjektů. Podle agentury Reuters souvisejí hlavně s ruskou válkou proti Ukrajině a jsou namířeny proti obcházení předchozích západních sankcí, například prostřednictvím čínských subjektů. Sankce vyhlášené ministerstvem financí se tak vztahují i na 20 firem se sídlem v Číně a v Hongkongu a rovněž zahrnují téměř 60 subjektů v Rusku, Ázerbájdžánu, Belgii, Turecku, Spojených arabských emirátech a na Slovensku, které jsou viněny z toho, že Moskvě umožňují „pořizovat si zoufale potřebnou technologii a vybavení ze zahraničí“.
„Ministerstvo financí soustavně varovalo, že společnosti budou čelit významným důsledkům za poskytování materiální podpory ruské válce a USA je (sankce) dnes uvalují na téměř 300 cílů,“ uvedla v prohlášení šéfka resortu Janet Yellenová.
Na Slovensku je terčem sankcí společnost Carovilli Trading s.r.o.. Podle webu ministerstva financí USA tato firma nakupuje počítačové vybavení a software a přeprodává je společnostem v Rusku. „Během pouhých několika měsíců v roce 2023 Carovilli poslala přes 350 dodávek elektroniky, včetně elektronických modulů, tištěných obvodů a mikroprocesorů“ ruské společnosti Compliga, která je dodavatelem IT produktů a zařízení a elektroniky, uvádí americké ministerstvo financí.
Nové sankce byly uvaleny také na tři osoby v souvislosti se smrtí ruského opozičního vůdce Alexeje Navalného, oznámilo americké ministerstvo zahraničí. Téměř 200 sankcionovaných subjektů uvádí ministerstvo financí, zatímco ministerstvo zahraničí jich označilo více než 80, píše Reuters.
Sankce jsou dále namířeny například proti společnostem spojeným s ruským projektem na těžbu zemního plynu a výrobu zkapalněného zemního plynu LNG 2 v Arktidě. Uvaleny byly také na ruskou leteckou společnost Pobeda, což je nízkonákladová divize Aeroflotu, uvedl Reuters s odkazem na údaje z webu amerického ministerstva financí.