Čtvrteční telefonát mezi americkým prezidentem Joem Bidenem a ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským prý „neprobíhal úplně hladce“. Pro CNN to uvedl vysoce postavený ukrajinský představitel. Důvodem je odlišné posuzování „míry rizika“ ruského útoku.
Mluvčí Rady pro národní bezpečnost Emily Horne takový popis zpochybnila: „Anonymní zdroje ‚vypouštějí‘ nepravdy,“ uvedla pro CNN. „Prezident Biden řekl, že existuje jasná možnost, že by Rusové mohli v únoru napadnout Ukrajinu. Řekl to veřejně a my na to upozorňujeme již několik měsíců.“
V každém případě je zřejmé, že ohledně bezprostředního rizika ruského vpádu se představitelé obou zemí vyjadřují oficiálně odlišně. Američané vidí riziko jako akutní, zatímco Ukrajinci se snaží atmosféru spíše uklidňovat. Obě strany ale konstatují, že situace je vážná.
CNN.com k rozhovoru Bidena a Zelenského píše: „V telefonátu, který ukrajinský činitel popsal jako ‚dlouhý a upřímný‘, Biden podle činitele varoval svůj ukrajinský protějšek, že ruský útok může být bezprostřední, a řekl, že invaze je nyní prakticky jistá, jakmile později v únoru zamrzne půda. Zelenskyj však zopakoval své stanovisko, že hrozba ze strany Ruska zůstává ‚nebezpečná, ale nejednoznačná‘ a není jisté, že k útoku dojde.“ Také varoval před ekonomickými dopady paniky a řekl, že ukrajinská rozvědka vidí hrozbu jinak.
Již předtím během dne jiný zdroj z americké strany tvrdil, že v Bílém domě si uvědomují, že Zelenskyj má „mnohé posluchače“ a snaží se vyvažovat. „Chce pomoc, ale musí ujistit své lidi, že má situaci pod kontrolou. To je složitá rovnováha.“
Podle představitele americké národní bezpečnosti trval čtvrteční hovor hodinu a 20 minut, což poukazuje na rozsáhlé otázky, které museli oba lídři v souvislosti s hromaděním ruských vojsk projednat. Bílý dům k telefonátu uvedl, že Biden Zelenskému „potvrdil“, že Spojené státy „rozhodně odpoví, pokud Rusko dále napadne Ukrajinu“. Podle Bidena USA prozkoumají „další makroekonomickou podporu“ na pomoc ukrajinské ekonomice.
„Prezident Biden poznamenal, že Spojené státy poskytly Ukrajině v minulém roce více než půl miliardy dolarů na rozvojovou a humanitární pomoc a zkoumají další makroekonomickou podporu, která by pomohla ukrajinské ekonomice v důsledku tlaku vyplývajícího z ruského vojenského posilování,“ uvedl Bílý dům. Vysoce postavený ukrajinský představitel však pro CNN uvedl, že podle Bidena Ukrajině nebude nabídnuta výrazně větší vojenská pomoc.
Pentagon ve čtvrtek oznámil, že ruská vojenská síla podél ukrajinských hranic se za posledních 24 hodin zvýšila. USA mezitím čekají na odpověď Vladimira Putina na jejich písemné návrhy předložené Moskvě ve středu. Mluvčí Kremlu ve čtvrtek uvedl, že Putin si odpovědi USA a NATO přečetl, ale ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov řekl, že se nezabývají hlavními obavami Ruska. „V tomto dokumentu není žádná pozitivní reakce na hlavní otázku,“ řekl Lavrov novinářům v Moskvě. „Hlavní otázkou je náš jasný postoj k nepřípustnosti dalšího rozšiřování NATO na východ a rozmísťování úderných zbraní, které by mohly ohrozit území Ruské federace.“