Dvojice nejlepších pozorovacích letounů amerického letectva v pondělí přeletěla nad východní Ukrajinou méně než 60 kilometrů od území ovládaného separatisty podporovanými Ruskem. Mise dvou letounů, do níž se zapojil pozemní pozorovací letoun E-8C a rozvědný letoun RC-135V, je jednou z prvních misí, které USAF otevřeně uskutečnilo uvnitř ukrajinského vzdušného prostoru. Přichází devět měsíců poté, co Rusko vybudovalo potenciální invazní síly podél hranic s Ukrajinou.
Zprávu přinesl web Forbes.com, který také shrnuje momentální situaci a souvislosti. Popisuje rozsah ruské vojenské přítomnosti u ukrajinských hranic: „Tyto síly – zahrnující přibližně 100 000 vojáků, 1200 tanků a desítky specializovaných vozidel – se v posledních dnech mírně zmenšily, protože 10 000 vojáků ukončilo to, co ruští představitelé charakterizovali jako dlouho plánované cvičení, a vrátilo se na své základny. Moskevské síly však zůstávají na pozicích pro útok více než dostatečně. Americké ministerstvo zahraničí v polovině prosince varovalo Američany před cestami na Ukrajinu. ‚Občané USA by si měli být vědomi zpráv, že Rusko plánuje významnou vojenskou akci proti Ukrajině.'“
Zatím se ještě čeká, jak dopadnou rozhovory mezi americkým prezidentem Joem Bidenem a Vladimirem Putinem, které by se měly uskutečnit v lednu. Při telefonátu Bidena s Putinem Biden varoval před možnými hospodářskými sankcemi v případě ruské invaze.
„Washington mezitím posílil svou podporu Kyjevu. Spojené státy převedly na Ukrajinu radary, hlídkové čluny a protitankové střely v hodnotě miliard dolarů. Na Ukrajinu nedávno odcestoval americký vojenský tým, aby posoudil síť protivzdušné obrany země. A nyní Američané nad Ukrajinou shromažďují zpravodajské informace a pravděpodobně je sdílejí s Ukrajinci. Letouny E-8C a RC-135V tvoří přesvědčivý tým. Letoun E-8C má podvěsný radar s takzvaným ‚indikátorem pohyblivých cílů na zemi‘ (GMTI), což znamená, že může opakovaně vyhledávat vozidla v čase a dávat operátorům informace o směru pohybu a rychlosti vozidel,“ píše Forbes.
RC-135V je letoun pro zpravodajské služby, jehož citlivé přijímače zachycují nepřátelské vysílání. E-8 a RC-135 mohou spolupracovat a „křížit stopy“. První z nich detekuje tanky a další vozidla. Druhý zaznamenává jejich komunikaci. Několik přeletů této dvojice by mohlo velitelům poskytnout komplexní přehled o ruských silách.
Bílý dům zjevně neodradila slova ministra zahraničí Sergeje Lavrova, že „rozmístění sil NATO v bezprostřední blízkosti našich hranic bude mít ty nejvážnější důsledky“. Mise obou letadel byla sledovatelná díky zapnutým odpovídačům a tak viditelná na webových stránkách, které údaje o letadlech sledují. Je zjevné, že šlo o signál vyslaný Kremlu.