
Na základně Borisoglebsk působí i letouny Suchoj Su-34. Ilustrační foto FOTO: Dmitry Chushkin, wikimedia, CC BY-SA 3.0
FOTO: Dmitry Chushkin, wikimedia, CC BY-SA 3.0

Ukrajinská armáda měla šanci jedním útokem zničit větší množství stíhacích bombardérů Suchoj Su-34. Kvůli zákazu použít k útoku americké rakety ATACMS k tomu však nedošlo a ruští agresoři své stroje následně rozptýlili a přesunuli na letiště daleko v hloubi Ruska, odkud však nadále útočí na Ukrajinu. Podobná šance se podle magazínu Forbes Ukrajině již nenaskytne.
„Ukrajina měla šanci vyhodit do vzduchu nejlepší ruská válečná letadla stojící na letišti. Ale Bílý dům řekl ne. A teď už je příliš pozdě,“ stručně charakterizoval událost, k níž nedošlo, magazín Forbes. Ruští agresoři tak dál mohou ze svých Su-34 vypouštět ničivé klouzavé bomby z bezpečí svého zázemí, aniž by je ukrajinská protivzdušná obrana mohla nějak ohrozit.
Přitom se podle Forbesu počátkem léta objevila skvělá příležitost, jak tato letadla Rusům doslova zdecimovat. Tehdy totiž 47. gardový bombardovací letecký pluk ruského letectva zaparkoval desítky těchto strojů na otevřené letecké základně Malševo u Voroněže asi 150 kilometrů od hranic s Ukrajinou.
Protože jde o poměrně dobře chráněnou základnu, na kterou by útok pomocí dronů nebyl úspěšný, požádali Ukrajinci o povolení zaútočit za pomoci amerického raketového systému ATACMS, jehož rakety je pro jakoukoliv obranu téměř nemožné zachytit.
Administrativa Bílého domu však útok nepovolila a trvala na dodržení útoků za pomoci ATACMS pouze na Ruskem okupovaném území. Rusové neváhali a v obavě, zda Američané přece jen svolení nedají, stáhli stroje Su-34 na jiná letiště ležící ještě dále od hranic.
„Mezi druhou polovinou června a polovinou července ruské síly přemístily cenné vojenské prostředky z pohraniční oblasti s Ukrajinou,“ poznamenal server Frontelligence Insight, podle nějž odlet letounů Su-34 z Malševa „patří mezi nejpozoruhodnější přesuny“.
Letadla tak jsou nyní v dostatečné vzdálenosti, aby nemohla být napadena útočnými drony (a pokud by se tak stalo, drony by byly snáze zničitelné než rakety ATACMS), ale již ani případně raketami systému ATACMS. V blízkosti ukrajinských hranic zůstala jen hrstka Su-34, z nichž se některé Ukrajině nakonec podařilo zničit.
Aby ruské útoky pomocí klouzavých bomb ustaly, bylo by nutné zničit valnou část flotily letadel Su-34. K tomu mohlo v Malševu dojít, ale Američané se rozhodli jinak. „Žádná další taková šance však již nebude,“ konstatuje Forbes.