Nový kráter na povrchu Měsíce našla americká agentura NASA po dopadu ruské družice Luna 25, která se 19. srpna zřítila během svého kosmického letu. Není příliš výrazný. V průměru má asi 10 metrů.
Satelit LRO americké vesmírné agentury NASA zřejmě našel místo, kam při nevydařeném pokusu o přistání dopadlo ruské vesmírné plavidlo Luna. Podle něj se na povrchu jediné zemské oběžnice objevil kráter o průměru asi 10 metrů.
„Poslední předchozí“ záběr oblasti byl zachycen v červnu 2022, kráter se tedy zformoval někdy po tomto datu. Vzhledem k tomu, že nový kráter je blízko odhadovaného místa dopadu Luny 25, tým LRO došel k závěru, že pravděpodobně pochází od této mise spíše než od přirozeného impaktoru,“ uzavřela NASA.
Ruský lunární modul Luna-25 „po nárazu do povrchu Měsíce přestal existovat“ poté, co se vymkl kontrole a dostal na nepropočtenou oběžnou dráhu, oznámila v neděli 20. srpna ruská vesmírná agentura Roskosmos. Zpráva přišla den poté, co Roskosmos ohlásil „nestandardní situaci“ při manévrech před přistáním, která nastala v sobotu ve 14:10 moskevského času (13:10 SELČ). Operátoři s modulem ztratili spojení o 47 minut později.
Na Měsíci měla přistát o den později a jejím úkolem bylo analyzovat půdu a pátrat po vodě v oblasti kolem měsíčního jižního pólu. Na projektu se měla podílet i Evropská kosmická agentura (ESA), která ovšem po ruském vpádu na Ukrajinu loni v únoru s Moskvou přerušila spolupráci. Rusko následně prohlásilo, že jeho lunární programy budou pokračovat a že evropské vybavení a technologie nahradí svými.
Loď z kosmodromu Vostočnyj na ruském Dálném východě odstartovala v pátek 11. srpna brzy ráno pomocí rakety Sojuz 2.1b. O dva dny později se na palubě modulu poprvé zapnula vědecká zařízení a Roskosmos až do sobotního odpoledne hlásil hladký průběh letu.