Washington 11. ledna (ČTK) – Šíření zprávy o údajných kompromitujících informacích týkajících se nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa, které prý shromáždili Rusové, se stalo veřejným testem žurnalistických standardů a vyvolalo debaty o těchto normách, napsala dnes tisková agentura AP (The Associated Press), která se sama zdržela zveřejnění obsahu údajného kompromitujícího materiálu.
Několik hodin po prvních zprávách, že americké zpravodajské služby seznámily Trumpa s existencí kompromitujícího spisu, server BuzzFeed zveřejnil jeho obsah, přestože vydávající redaktor připustil, že jsou důvody pochybovat o pravdivosti tvrzení, která dokument obsahuje.
Většina amerických zpravodajských médií, včetně AP, se zachovala zdrženlivě, protože obvinění na Trumpovu adresu nebyla doložena. „Dokonce i Donald Trump si zaslouží od novinářů férový přístup,“ napsal na Twitteru šéf washingtonské odbočky časopisu Mother Jones David Corn.
Zpráva se přesto rozšířila tak rychle, že v úterý večer jednu chvíli dominovala tématům na Twitteru.
BuzzFeed se podle svého editora Bena Smithe rozhodl pětatřicetistránkový dokument zveřejnit, aby si Američané mohli udělat vlastní názor na nařčení kolující v nejvyšších vládních kruzích.
„Naší snahou je být transparentní a sdílet s našimi čtenáři to, co máme,“ napsal Smith s tím, že jiný přístup se pokaždé ukázal chybný. Připustil pochybnosti o obviněních na adresu Trumpa a ujistil, že BuzzFeed se snažil a nadále se bude snažit je ověřit. Smith poznamenal, že někteří lidé nemusejí s postupem serveru souhlasit, „ale zveřejnění tohoto spisu ukazuje, jak vidíme práci reportérů v roce 2017“.
Agentura AP citovala jednoho z expertů na novinářskou etiku, podle něhož jde o nejnovější a životně důležitý příklad toho, jak internet změnil tok zpráv a informací. „Je to velmi, velmi těžké období pro editory hlavních zpravodajských médií,“ řekl Bob Steele. BuzzFeed podle něj zveřejněním nařčení podstoupil velké riziko.
Další odbornice na mediální etiku Kelly McBrideová přirovnala počínání BuzzFeed k únikům informací na serveru WikiLeaks. A pokud Smith tvrdí, že jde o styl práce reportérů současnosti, pak se McBrideová ptá, kam se ta práce poděla. Úkolem reportérů je podle ní podat zprávu, ale v daném případě „neuvedli vůbec nic o tom, co dělají či udělají, aby nařčení ověřili či vyvrátili“. Novináři by se neměli obracet na veřejnost, aby jim pomohla příběh dokončit; „to nechci považovat za novinařinu, to je něco jiného“, tvrdí McBrideová.
„Falešné zprávy – naprostý politický hon na čarodějnice,“ napsal sám Trump na Twitteru ve zjevné reakci na zveřejněné informace o údajných kompromitujících materiálech týkajících se jeho osoby.