Ukrajinský prezident hovořil v OSN a poté se ve Washingtonu setkal s Joem Bidenem a s delegací amerických zákonodárců.
Ukrajinský prezident minulý týden vystoupil v OSN a to jak před Valným shromážděním, tak před Radou bezpečnosti. Vyzval k reformě této mezinárodní instituce a vyloučení Ruska z Rady. Z New Yorku pokračoval do hlavního města Spojených států, kde se setkal s prezidentem Bidenem a také s delegací zákonodárců. Atmosféra byla ovšem znatelně odměřenější než při minulé návštěvě.
Republikánský předseda sněmovny Kevin McCarthy tentokrát ukrajinskému prezidentovi nedovolil při jeho cestě do Washingtonu oslovit společnou schůzi obou komor Kongresu. Je to částečně kvůli postoji části republikánských zákonodárců, kteří požadují ukončení pomoci Ukrajině. Částečně za to může ale i pokračující snaha vyhnout se tzv. shutdownu, což je něco jako rozpočtové provizorium, při němž má vláda peníze jen na udržení těch úplně nejzákladnějších funkcí. I do těchto jednání ale vstupuje otázka pomoci Ukrajině.
OSN: Práva malých států
Valné shromáždění OSN má sloužit jako mezinárodní fórum pro řešení neshod mezi členskými státy. Jenže i když shromáždění opakovaně ruskou agresi proti Ukrajině odsoudilo, jakoukoli akci pod hlavičkou OSN blokuje Rada bezpečnosti, v níž má agresor právo veta. Je tedy nasnadě, že organizace může těžko ruskou útočnou válku nějak zastavit, nebo se o to alespoň pokusit. Je ale nesmysl tvrdit, že OSN přestala fungovat. Takto je nastavená od začátku a vítězné velmoci druhé světové války vždy blokovaly hlasování, které směřovala proti jejich zájmům. Reforma, která by to změnila, by musela vzít významný kus moci i Británii, Číně, Francii a Spojeným státům.
Zelenský i proto ve svém projevu hodně mluvil k malým státům, především z řad těch, které zatím nestojí ani na jedné straně. Snažil se je přesvědčit, že pokud bude umožněno Rusku změnit hranice silou, pak je otázka, kdo bude garantovat suverenitu a územní integritu slabších států. Pravda je, že pravděpodobnost válečných konfliktů vedených s cílem rozšířit své vlastní území, by narostla globálně. Zároveň je ale také pravda, že mnohé státy třetího světa řeší naléhavější problémy. I proto ukrajinský prezident také mluvil o tom, jak Rusko využívá potraviny jako zbraň. I v tom má pravdu, ale i tady je otázka,…
Přečetli jste úryvek článku Týdeníku FORUM
Tento článek byl publikován pouze ve zkrácené formě. Kompletní verzi si mohou přečíst předplatitelé FORUM 24+ přihlášením do čtenářské zóny na webu Týdeníku FORUM.