Policie ve Spojených státech chce identifikovat pachatele trestných činů během demonstrací prostřednictvím systému na rozpoznávání obličejů. To se demonstrantům příliš nelíbí, a tak se i oni vyzbrojují sofistikovanými technologiemi, s jejichž pomocí naopak sami sledují počínání policistů.
Do nepokojů ve Spojených státech velmi pravděpodobně zasáhnou informační technologie. Podle informací serveru OneZero hodlá policie proti pachatelům, kteří zneužívají protestů k rabování, demolování majetku či žhářství, nasadit systémy rozpoznávání obličejů. Zajišťovat tuto službu má firma Clearview AI, jejíž technologie vyniká až mimořádnou přesností. Ta je dána i tím, že příslušný software firma ladila podle vlastního vyjádření s využitím až tří miliard snímků. Technologické možnosti policie ovšem znepokojují demonstranty, kteří se na muže zákona rovněž vybavují odpovídajícími technologiemi. Potenciálně sledovaní tak sami sledují své možné pronásledovatele.
Technologie OneZero vzbuzuje i obavy z možného zneužití. Z uniklého seznamu klientů vyplývá, že o služby společnosti Clearview AI projevuje zájem hlavně policie, pročež už jeden demokratický senátor v otevřeném dopise varoval šéfa této technologické firmy, aby své systémy za žádnou cenu nepoužila k identifikaci demonstrantů.
Uniknout systémům na rozpoznávání obličejů má demonstrantům pomoci nedávno zavedená funkce americké šifrované chatovací služby Signal, s jejíž pomocí mohou uživatelé na svých snímcích z demonstrací jednoduchým úkonem rozostřit obličeje cizích osob a umísťovat na sociální sítě až takto upravené fotografie. Softwaru rozpoznávacích systémů v důsledku toho ubude aktuálních snímků k prověřování či porovnání.
Používáním aplikací pro šifrovanou komunikaci, jako je výše zmíněný Signal, se uživatelé vyvarují toho, že by jejich komunikaci zachytila policejní zařízení schopná číst například klasické SMS. Deník Süddeutsche Zeitung cituje experta Davida Huertu z občanskoprávního spolku „Freedom of the Press Foundation“, který v této souvislosti ujišťuje, že ke korespondenci v šifrovaných zprávách služeb Signal či WhatsApp neproniknou ani soudním příkazem vybavené úřady.
Proti stále lépe vybavené policii se demonstranti rovněž vyzbrojují technologiemi. Do svých mobilních telefonů si stahují aplikace z nabídky v sekci „News & Magazine“, kde vedle nástrojů mediálních domů nacházejí od začátku protestů v USA i speciální aplikace jako „Broadcastify“, „Citizen“ nebo „Police Scanner“. V podstatě se rovněž jedná o svého druhu sledovací nástroje, tyto jsou ovšem určené ke sledování policie. Potenciálně sledovaní tak sledují své pronásledovatele.
Na rozdíl od většiny evropských zemí, kde je například odposlech policejní rádiové komunikace zakázaný a mnohde za něj hrozí i trest vězení, jde ve Spojených státech o legální věc. Umožňuje to například aplikace Broadcastify, která zachycuje rádiovou komunikaci a poskytuje i informaci o tom, kde se policie právě pohybuje. Demonstranti tak v reálném čase na svých mobilních telefonech sledují, kam míří kolik policistů, případně zda pořádkové síly nedostávají posily či které ulice zavřely. V neposlední řadě tato aplikace svému uživateli napoví i to, kde se právě odehrává demonstrace.
Vysoce specializovaná je aplikace „Citizen“, jejíž software vyhodnocuje informace z policejní rádiové komunikace. Zachycené audiozáznamy převádí do písemné formy a takto získaná klíčová slova zadává do vyhledávačů. Informace o nejdůležitějších takto zjištěných událostech směřují k operátorovi této aplikace, který o nich sepisuje stručné zprávy, jež se následně zobrazí na digitální mapě.