Vládní instituce Global Engagement Center (GEC), která využívala americké zpravodajské služby na vysoké úrovni k boji proti ruským a čínským informačním operacím v zahraničí, byla během vánočních svátků uzavřena. Podle agentury AFP to americké ministerstvo zahraničních věcí oznámilo v úterý večer. Americký Kongres agentuře neprodloužil financování.
Instituce Global Engagement Center, která působila v rámci ministerstva zahraničních věcí USA a byla založena v roce 2016, ukončila svou činnost v pondělí, stojí na jejích webových stránkách. Centrum GEC mělo roční rozpočet 61 milionů dolarů a zaměstnaných v něm bylo okolo 120 lidí.
Opatření na prodloužení financování GEC bylo vyškrtnuto z konečné verze zákona o federálních výdajích, který minulý týden prošel Kongresem USA. Uzavření centra nyní způsobí, že americké ministerstvo zahraničí poprvé za osm let zůstane bez specializované kanceláře pro sledování a boj proti dezinformacím ze zahraničí.
Zprávy o možnému uzavření centra na konci roku, tedy ještě přes návratem Donalda Trumpa do úřadu, se objevily už dříve. Deník Wall Street Journal v souvislosti s tím připomněl, že GEC dlouho čelilo kritice ze strany republikánských zákonodárců, kteří ho obviňovali z cenzury a sledování Američanů.
Centrum se stalo i terčem kritiky ze strany Elona Muska, který v roce 2023 obvinil GEC, že je „nejhorším pachatelem cenzury americké vlády a mediální manipulace“, a označil GEC za „hrozbu pro naši demokracii“. Musk je nyní poradcem Trumpa a byl pověřen vedením nového ministerstva pro efektivnost vlády (DOGE), jehož úkolem je snižovat vládní výdaje.
Osud zaměstnanců centra a rozjetých projektů je předmětem konzultací mezi ministerstvem zahraničních věcí a Kongresem, uvedla AFP. Letos v červnu například zvláštní vyslanec a koordinátor GEC James Rubin oznámil spuštění nadnárodní skupiny se sídlem ve Varšavě; skupina má čelit ruským dezinformacím o válce v sousední Ukrajině. Tato iniciativa měla spojit partnerské vlády s cílem koordinovat rozesílání zpráv, podporovat přesné podávání zpráv o válce a odhalovat manipulaci s informacemi v Kremlu. S účastí na projektu souhlasilo 12 zemí včetně Ukrajiny, Kanady, Finska, Francie nebo Německa, uvedl tehdy Rubin.