Boeing E-6B Mercury, kterému se přezdívá letoun soudného dne, protože je určen pro strategické velení a řízení operací i v případě jaderného konfliktu, přistál na letecké základně na Islandu.
Letoun E-6B Mercury, který slouží jako letecké velitelské stanoviště amerického námořnictva, přistál v úterý na Islandu a jeho posádka se následně setkala s americkou velvyslankyní na Islandu i dalšími diplomatickými a vojenskými představiteli. Stalo se tak jen pár hodin poté, co ruský vůdce Vladimir Putin podepsal zákon o pozastavení účasti Ruska na jaderné dohodě s USA.
A @USNavy E-6B Mercury assigned to @US_STRATCOM Wing One arrived in #Iceland recently, while conducting operations in the USEUCOM area of responsibility. The crew met w/U.S. Ambassador to Iceland Carrin Patman & other diplomatic & military leaders. #WeAreNATO @usembreykjavik pic.twitter.com/CLYdl86kP4
— U.S. European Command (@US_EUCOM) February 28, 2023
Stroj je provozován 1. wingem strategického velitelství USA a podle zpráv plnil úkoly spojené s činností amerického evropského velitelství.
E-6B Mercury je speciální vojenský strategický letoun určený pro velení a řízení bojů i v době jaderné války. Využíván bývá i jako letecké velitelské stanoviště amerického námořnictva.
Kvůli své schopnosti komunikovat i se strategickými jadernými ponorkami třídy Ohio, které jsou nosiči mezikontinentálních balistických raket, je nazýván letounem soudného dne. Každá z ponorek může být vyzbrojena až 24 raketami Trident II D5 schopnými nést jaderné hlavice.
E-6B Mercury je letoun postavený z civilního stroje Boeing 707-320. Je schopen vystoupat do výšky až 12,8 km a doletět 11 760 km.
Poté, co Putin oznámil svůj úmysl, vyzval generální tajemník NATO Jens Stoltenberg Rusko, aby rozhodnutí pozastavit svou účast na smlouvě START přehodnotilo. Joe Biden nazval Putinovo rozhodnutí velkou chybou.