Libanonská teroristická organizace Hizballáh má k dispozici ruské protilodní střely, které jsou schopné ohrozit americké lodě plující ve Středozemním moři. S odvoláním na místní zdroje to napsala agentura Reuters.
„Výkonné ruské protilodní střely získané Hizballáhem mu dávají prostředky k tomu, aby mohl ohrozit americké válečné lodě, a zdůrazňují rizika jakékoli regionální války,“ uvádí Reuters s odkazem na zdroje obeznámené s arzenálem teroristů z Hizballáhu.
Již během minulého týdne vůdce teroristů Hassan Nasralláh tajuplně naznačil, že „mají něco na skladě“ pro americké lodě, které se v regionu pohybují od chvíle, kdy vrazi z Hamásu napadli izraelské civilisty, a rozpoutali tak válku mezi Hamásem a Izraelem.
„Jsme připraveni na chvíli, kdy se tady objeví flotila, kterou nás ohrožujete,“ nepřímo pohrozil Američanům Nasralláh. Podle dvou nezávislých zdrojů z Libanonu, které informaci agentuře Reuters potvrdily, má Hizballáh k dispozici několik ruských protilodních raket Jachont.
Jachont je exportní verze ruské, původně sovětské, protilodní nadzvukové rakety P-800 Oniks, která může být vypouštěna jak z hladinových plavidel či ponorek, tak i z mobilních pobřežních baterií. V roce 2011 tato raketa dokázala při testu zničit cíl na vzdálenost 250 kilometrů.
Reuters připomíná informace, které v průběhu let naznačovaly, že Hizballáh rakety koupil ze Sýrie, když bojoval po boku prezidenta Bašára al-Asada. Teroristé z Hizballáhu však vlastnictví těchto zbraní nikdy oficiálně nepotvrdili. Navíc má mít Hizballáh k dispozici i další podobné rakety, o nichž se však zatím nic bližšího neví.
Kreml ústy mluvčího Dmitirje Peskova ihned přispěchal s tvrzením, že Rusko o tom, že by Hizballáh měl jeho rakety, nic neví.
Nasralláh na počátku listopadu vydal prohlášení, v němž vyjádřil radost nad útokem Hamásu na Izrael a poznamenal, že Hizballáh druhý den po začátku války vstoupil do bojů s Izraelem. Nasralláhovi bojovníci tak útočí na „izraelské vojáky, tanky, drony a každý den jsou zapojeni do skutečných bojů“.
Američané mají ve Středozemním moři dvě letadlové lodě a další plavidla určená k jejich podpoře. Cílem americké flotily má být odstrašení Íránu, který teroristické organizace, jako jsou Hizballáh, Hamás, ale i Palestinský islámský džihád, otevřeně podporuje.