
Ruský diktátor a válečný zločinec Vladimir Putin. FOTO: Profimedia
FOTO: Profimedia

Nové americké sankce schválené Joem Bidenem sníží ruský export ropy v roce 2025 až o dvacet procent, tedy až o dvacet miliard dolarů, myslí si německý bezpečnostní expert Janis Kluge. Jedná se podle něj možná o nejpřísnější opatření v historii, přesto zbývá dost prostoru pro novou administrativu, aby omezení ještě zpřísnila, a dotlačila tak Rusko k jednacímu stolu.
O každý pátý rubl či dolar z příjmu ropy by mohla Ruskou federaci v letošním roce připravit poslední várka sankcí přijatých předchozí americkou administrativou Joea Bidena, píše nezávislý ruský deník The Moscow Times.
Odvolává se přitom na zprávu vědeckého pracovníka německého Institutu pro mezinárodní bezpečnostní studia Janise Klugeho, podle kterého dopad nových omezení pro ruskou stínovou flotilu tankerů a další opatření mohou Rusko stát až 1 % HDP, tedy dva biliony rublů.
Rusko má pro obcházení sankcí využívat přes 270 tankerů plujících pod vlajkami celé řady zemí, které přepravovaly nejméně 1,5 milionu barelů ropy denně, z toho milion barelů do Číny a půl milionu do Indie. Jak ale deník FORUM 24 již informoval, obě země nyní kvůli americkým sankcím jejich využívání odmítly. Postiženy měly být zejména ruské společnosti Gazprom Něft a Rosněft.
Podle agentury Bloomberg na americký sankční seznam nyní přibylo dalších 158 těchto tankerů (k těm, které se na něm již nacházely). Nové americké opatření tak podle Klugeho sníží příjmy Ruska jak v rozpočtu, tak v obchodní bilanci.
„Poslední ropné sankce otevřely dveře úplně novému výběru mučicích nástrojů,“ píše Kluge s tím, že na seznamu se mohou objevit další hlavní ruští vývozci ropy, sankce mohou být rozšiřovány na další a další plavidla. „Samozřejmě tu musí být politická vůle a tlak na ropný trh nesmí být příliš silný,“ upozornil Kluge.