„Představte si miliardáře, který si založil kampaň na boji proti korupci, zatímco byl kvůli korupci vyšetřován, který byl zvolen díky slibu, že bude vést stát jako firmu, zatímco jej mnozí podezřívají, že chce zneužít svoji pozici, aby podpořill svůj vlastní byznys,“ začíná článek ve známém magazínu Foreign Policy.
Titulek i podtitulek má poměrně jasný: „Miliardář, menšinová vláda a pár komunistů kráčejí do parlamentu. Jste zmateni? To jsou i Češi.“
Autorka Emily Tamkinová píše o nové české menšinové vládě premiéra Andreje Babiše. Připomíná, že je dost možné, že kabinet vydrží jen do ledna, protože nedostane důvěru. Připomíná, že problémy existují také v jiných zemích – v Polsku a Maďarsku, a to například kvůli migraci.
„Vláda celkově možná tak kontroverzní není, polovina ministrů bude pokračovat už z minulého volebního období, jenomže Babiš je. Už před a během voleb se objevovala jeho srovnání s americkým prezidentem Donaldem Trumpem,“ píše Tamkinová.
„Myslím, že menšinovou vládu prosazoval, i když věděl, že nemůže získat důvěru. Mám za to, že mu prezident Miloš Zeman slíbil, že dostane další možnost i ve druhém kole,“ říká pro Foreign Policy komentátor Jiří Pehe.
Tamkinová zmiňuje souvislost Zemanova chování s tím, že prezident chce být v lednu znovu zvolen hlavou státu. Právě chaos v parlamentu se může Zemanovi hodit.
Tamkinová připomíná, že nejde jen o Babiše, ale také o komunisty a o pravicové extremisty z SPD. Tento trend ukazuje, že Češi volili „proti establishmentu“. Podle Foreign Policy je tak otázkou, jakou budou Češi hrát roli na mezinárodní scéně.