V pondělí 6. ledna se sejde americký Kongres, aby potvrdil výsledky prezidentských voleb a vítězství Donalda Trumpa. Zároveň jsou to přesně čtyři roky od útoku na Kapitol, kdy dav Trumpových příznivců vtrhl do budovy kvůli nesouhlasu s vítězstvím Joea Bidena. Američtí zákonodárci doufají, že letošní předání moci bude probíhat v klidu a že žádné násilí nehrozí.
Trump se letos vrací do úřadu poté, co vyhrál volby v listopadu a porazil demokratickou kandidátku a viceprezidentku Kamalu Harrisovou. Tento výsledek potvrdí v pondělí společné zasedání Kongresu, které se koná každé čtyři roky 6. ledna. Harrisová bude zasedání předsedat.
Poté, co Kongres potvrdí hlasování, bude Trump 20. ledna inaugurován. Společné zasedání je poslední oficiální příležitostí k námitkám, kromě těch, které je možné vznést u soudu. Harrisová ale uznala porážku a nezpochybnila Trumpovo vítězství.
Čtyři roky od útoku na Kapitol
Naopak před čtyřmi lety Trump po volbách odmítl uznat svou porážku a dodnes bez důkazů tvrdí, že hlasování bylo zmanipulované. Dav jeho příznivců následně zaútočil na sídlo Kongresu, když zákonodárci oficiálně potvrzovali vítězství Joea Bidena. Při útoku či po něm zemřeli čtyři lidé a zraněno bylo na 140 osob.
Podle zákonodárců bude letošní zasedání klidnější. „Nebude žádné násilí. Nedojde k žádnému pokusu vyvolat povstání proti ústavě,“ řekl podle agentury AP demokrat Jamie Raskin. „Bude to mnohem více podobné tomu, co jsme viděli po zbytek americké historie,“ dodal.
Po útoku Kongres zpřísnil pravidla pro certifikaci výsledků. Zrevidovaný zákon přijatý v roce 2022 jasněji definuje roli viceprezidenta poté, co Trump v roce 2021 tlačil na Mikea Pence, aby se pokusil vznést námitku proti porážce republikánů. Pence tehdy Trumpa odmítl. Aktualizovaný zákon už konkrétně upřesňuje, že viceprezident nemá pravomoc určovat 6. ledna výsledky voleb.
Americká média upozorňují na první společné zasedání Kongresu po útoku a varují, aby se na výtržnosti a zločiny nezapomnělo. Podle stanice CNN událost oživuje „mrazivé vzpomínky na hrůzu a strach, které pociťoval každý, kdo byl před čtyřmi lety v Kapitolu“. Letošní 6. leden označila za „nejúžasnější politický návrat v dějinách USA“. Zároveň podle ní půjde o dosud nejextrémnější zátěžový test americké ústavy.
Útočníci se chtějí vrátit na Trumpovu inauguraci
Kvůli útoku na Kapitol bylo obviněno přibližně 1600 lidí z těžkého zločinu nebo přestupku. Mnoho z nich dostalo soudní příkaz omezující jejich cestování do Washingtonu a v rámci něj. Nyní ale někteří tvrdí, že by jim mělo být umožněno vrátit se na Trumpovu inauguraci a že nepředstavují hrozbu pro veřejnou bezpečnost.
Obrací se proto na soudy se žádostí, aby se mohli do hlavního města vrátit. Ministerstvo spravedlnosti je ale proti a u soudů vyjadřuje obavu, že návrat obžalovaných by vystavil policisty ve městě nebezpečí.
Trump v říjnu označil 6. leden 2021 za „den lásky“ a řekl, že „vůbec nic špatného se nestalo“. Po svém znovuzvolení se zavázal omilostnit alespoň některé z útočníků. „Budu jednat velmi rychle. První den,“ řekl v rozhovoru s NBC News. Nevyloučil ani omilostnění lidí, kteří sami přiznali vinu. „Protože neměli na výběr,“ tvrdil Trump.